Najnowsze wiadomości ze świata

To pytanie zadają sobie wszyscy w Europie. Czy szczepionka zadziała na nową mutację koronawirusa?

Francuski minister zdrowia Olivier Veran ocenił, że obecne szczepionki na Covid-19 powinny być skuteczne również przeciwko najnowszej mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Jak dodał, nowa odmiana SARS-CoV-2 może już krążyć także we Francji.

“Z założenia nie ma żadnego powodu by myśleć, że szczepionka nie będzie skuteczna” – oświadczył Veran w wywiadzie dla radia Europe 1, komentując wykrycie nowej odmiany patogenu, która według naukowców może być nawet 70 proc. bardziej zaraźliwa od dotychczas dominującej.Według Verana, mimo tymczasowego zamknięcia granicy z Wielką Brytanią przez Francję, “jest całkowicie możliwe, że ten wirus krąży we Francji”. Jak jednak dodał, dotychczasowe badania nie wykryły dotąd w tym kraju nowej odmiany SARS-CoV-2.

“W tym momencie mamy ryzyko teoretyczne” – dodał minister.

Veran zapowiedział, że szczepienia we Francji ruszą od 28 grudnia i w pierwszej fazie do lutego zaplanowano zaszczepienie miliona osób.

Źródło: PAP Autor: osk/ ap/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij