Najnowsze wiadomości ze świata

To pierwszy taki przypadek. Zakażenie HIV podczas zabiegu kosmetycznego

Amerykańska federalna agencja medyczna CDC potwierdziła pierwszy przypadek zakażenia wirusem HIV podczas zabiegu kosmetycznego. Trzy ofiary zdecydowały się na zabieg tzw. wampirzego liftingu w nielicencjonowanej klinice – podał portal ABC.

CDC po przeprowadzenia kilkuletniego dochodzenia stwierdziła, że w klinice najwyraźniej wykonywano te zabiegi za pomocą wielokrotnie używanych jednorazowych igieł.

Ryzyko zakażenia się wirusem HIV z powodu używania niesterylizowanych igieł jest zbadane i rozpoznane od lat, ale dotąd nie odnotowano przypadku infekcji w kontekście zabiegów kosmetycznych – podkreślił ABC w niedzielę.

“Wampirzy lifting”, fachowo nazywany mezoterapią osoczem bogatopłytkowym, polega na podaniu do bezpośrednio do skóry osocza pozyskanego z krwi pobranej wcześniej od pacjenta.

Winę kliniki odkryto, kiedy okazało się, że jedna z pacjentek została zakażona wywołującym AIDS wirusem HIV, mimo iż nie występowały u niej żadne znane czynniki ryzyka. Śledztwo doprowadziło do zamknięcia znajdującej się w stanie Nowy Meksyk kliniki i postawienia zarzutów jej właścicielowi.

Źródło: PAP Autor: os/ akl/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij