Najnowsze wiadomości ze świata

To pierwsza taka kawiarnia na świecie. Wydrukowano ją na drukarce 3D

Omańska Specjalna Strefa Ekonomiczna Duqm (SEZD) ogłosiła w środę oficjalne otwarcie pierwszej kawiarni zbudowanej przy użyciu technologii druku 3D.

Kawiarnia o powierzchni 101 metrów kwadratowych jest częścią ogólnej strategii SEZD mającej na celu wspieranie partnerstwa między podmiotami sektora publicznego i prywatnego.

Druk 3D w branży budowlanej obejmuje połączenie drukarki 3D z ramieniem mechanicznym w celu realizacji projektu na miejscu lub wykorzystanie drukarek w fabrykach do tworzenia elementów budynku, które będą później łączone na placu budowy.

Sama koncepcja druku 3D nie jest nowa, gdyż pierwszą metodę opracowano już w latach 80. ubiegłego wieku. Jednak dopiero w ostatniej dekadzie technologia ta rozwinęła się na tyle (przy jednoczesnym spadku kosztów), by mogła być komercyjnie zastosowana.

Drukarki 3D często wykorzystują ciekłe metale, tworzywa sztuczne, cement lub inne materiały, które schładzają się lub wysychają, tworząc trwałą strukturę.

Źródło: PAP Autor:
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij