To on zainspirował wierzenia w smoki? Naukowcy pokazali tajemniczego gada sprzed milionów lat Najnowsze wiadomości ze świata

To on zainspirował wierzenia w smoki? Naukowcy pokazali tajemniczego gada sprzed milionów lat

Naukowcy zaprezentowali skamielinę gada sprzed 240 milionów lat. Bardzo przypomina tradycyjnego chińskiego smoka.

Skamieliny zwierzęcia z triasu znaleziono po raz pierwszy w Chinach w 2003 roku. Nazwano go Dinocephalosaurus orientalis. Badania nad nim trwały dziesięć lat, podczas których znaleziono skamieliny kolejnych pięciu. Ostatnie okazały się szczególnie ważne, bo szkielet zwierzęcia zachował się w całości.

Międzynarodowa grupa paleontologów z Chin, USA, Niemiec i Szkocji opublikowała wyniki swoich badań w periodyku naukowym Earth and Enviromental Science Transactions, wydawanym przez Royal Society w Edynburgu. Zwierzę miało ok. pięć metrów długości, 32 kręgi i bardzo długą szyję. Dr Nick Fraser zauważył, że wyjątkowo przypominało tradycyjne chińskie smoki.

Telewizja CNN informuje, że odkrycia tego prehistorycznego gada dokonano przypadkiem. W 2003 roku profesor paleontologii Li Chun odwiedził małą wioskę w prowincji Guizhou. Tam zauważył kręg w kawałku wapienia. Lokalni rolnicy zaprowadzili go do zagrody dla świń, gdzie leżały inne fragmenty tej skały. Odnalazł w niej kolejne kości.
Fraser stwierdził, że nadal dziwi go długa szyja zwierzęcia. Stwierdził, że jedyne, co przychodzi mu do głowy, to fakt, że używał jej do wybierania ryb spomiędzy kamieni i zagłębień. W jednej ze skamielin odnaleziono ślady ryb w żołądku zwierzęcia, wiadomo też, że miało płetwy. Fraser zauważył też, że skamielina jest podobna do innego tajemniczego gada wodnego z tamtej epoki, Tanystropheus hydroides. Zauważył, że oba te zwierzęcia nie mają obecnie żadnych odpowiedników i bezpośrednich następców.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. PAP/EPA/BAGUS INDAHONO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij