Naukowcy zaprezentowali skamielinę gada sprzed 240 milionów lat. Bardzo przypomina tradycyjnego chińskiego smoka.
Skamieliny zwierzęcia z triasu znaleziono po raz pierwszy w Chinach w 2003 roku. Nazwano go Dinocephalosaurus orientalis. Badania nad nim trwały dziesięć lat, podczas których znaleziono skamieliny kolejnych pięciu. Ostatnie okazały się szczególnie ważne, bo szkielet zwierzęcia zachował się w całości.
Międzynarodowa grupa paleontologów z Chin, USA, Niemiec i Szkocji opublikowała wyniki swoich badań w periodyku naukowym Earth and Enviromental Science Transactions, wydawanym przez Royal Society w Edynburgu. Zwierzę miało ok. pięć metrów długości, 32 kręgi i bardzo długą szyję. Dr Nick Fraser zauważył, że wyjątkowo przypominało tradycyjne chińskie smoki.
"It is yet one more example of the weird and wonderful world of the Triassic"
An international team of scientists, including members of the NatSciNMS team, today unveiled Dinocephalosaurus orientalis – a new marine reptile with a strangely long neckhttps://t.co/D6jRgCgfaA pic.twitter.com/noothdpEO2
— Natural Sciences NMS (@NatSciNMS) February 23, 2024
https://t.co/IFJTeGZvzc #FossilFriday
Dinocephalosaurus orientalis, a 240 million year old "Chinese dragon" pic.twitter.com/LNFIhefLzp
— Odyssey to the Far East (@motherlander) February 23, 2024
Telewizja CNN informuje, że odkrycia tego prehistorycznego gada dokonano przypadkiem. W 2003 roku profesor paleontologii Li Chun odwiedził małą wioskę w prowincji Guizhou. Tam zauważył kręg w kawałku wapienia. Lokalni rolnicy zaprowadzili go do zagrody dla świń, gdzie leżały inne fragmenty tej skały. Odnalazł w niej kolejne kości.
Fraser stwierdził, że nadal dziwi go długa szyja zwierzęcia. Stwierdził, że jedyne, co przychodzi mu do głowy, to fakt, że używał jej do wybierania ryb spomiędzy kamieni i zagłębień. W jednej ze skamielin odnaleziono ślady ryb w żołądku zwierzęcia, wiadomo też, że miało płetwy. Fraser zauważył też, że skamielina jest podobna do innego tajemniczego gada wodnego z tamtej epoki, Tanystropheus hydroides. Zauważył, że oba te zwierzęcia nie mają obecnie żadnych odpowiedników i bezpośrednich następców.