Najnowsze wiadomości z kraju

“To nie Trybunał, to nie wyrok, to dranie” – politycy KO ostro o publikacji wyroku ws. aborcji

Politycy KO w ostrych słowach skomentowali wydanie uzasadnienia do ubiegłorocznego wyroku TK ws. aborcji oraz zapowiedź jego publikacji. “To nie Trybunał, to nie wyrok, to dranie” – oceniła Barbara Nowacka (KO). Lider PO Borys Budka nazwał zapowiedź publikacji orzeczenia TK “prowokacją”.

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok ma jeszcze w środę zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw.

“To nie jest Trybunał, to nie jest wyrok. To są dranie. Dranie, którzy w najtrudniejszym momencie, jaki widziała historia współczesna Polski po raz kolejny wywołują wojnę polsko-polską. Idą na wojnę z Polkami, z rodzinami, zagrażają bezpieczeństwu ekonomicznemu i bezpieczeństwu stabilności polskich rodzin” – oceniła wiceprzewodnicząca klubu KO Barbara Nowacka.

“Publikacja na stronie Trybunału Konstytucyjnego uzasadnienia do pseudowyroku pseudotrybunału w chwili, w której Polska jest w ogniu walki z pandemią, jest w mojej ocenie prowokacją ze strony Jarosława Kaczyńskiego” – powiedział z kolei lider PO Borys Budka.

Jak dodał, “rząd próbuje przykryć swoją nieudolność i fiasko programu szczepień”. “Próbuje odwrócić uwagę od tego, że nie zakupiono 15 mln szczepionek. Próbuje odwrócić uwagę od upadających przedsiębiorców i czyni to w sposób wyjątkowo cynicznie, czyni to grając zdrowiem i życiem Polek” – podkreślił szef Platformy.

Jego zdaniem “za rozpętanie wojny polsko-polskiej, za podpalenie Polski odpowiedzialny jest Jarosław Kaczyński”. “Dzisiaj obowiązkiem każdego z nas i każdej z nas, parlamentarzystów i parlamentarzystek Koalicji Obywatelskiej jest kolejny raz stanięcie po stronie polskich kobiet, polskich rodzin” – zaznaczył Budka.

Źródło: PAP Autor: Marta Rawicz
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij