Najnowsze wiadomości z kraju

Soros wściekły na Merkel! To najlepszy dowód na to, że w Brukseli rząd odniósł sukces

Mimo rozgoryczenia, którego nie ukrywają niektórzy z polityków Solidarnej Polski, i utyskiwań opozycji, polski i węgierski rząd dzięki swojej twardej postawie negocjacyjnej osiągnęły w Brukseli ogromny sukces. Najlepiej świadczą o tym opinie przedstawicieli progresywnej lewicy na czele z jej głównym sponsorem Goergem Sorosem.

Miliarder od lat wspierający skrajnie lewicowe organizacje dążące do rozbicia tradycyjnego modelu rodziny i systemu wartości zdecydowanie skrytykował ustępstwa na jakie zdecydowała się niemiecka prezydencja.

– Kompromis, jaki Niemcy osiągnęły z Węgrami i Polską ws. budżetu UE, jest najgorszy z możliwych – grzmiał  Soros we wpisie na stronie “Project Syndicate”.

Sponsor lewicy utyskuje w tekście, że “po pierwsze deklaracja wpisana do rozporządzenia budżetowego znacznie osłabia mechanizm praworządności. Po drugie, niektóre postanowienia umowy mają na celu opóźnienie wdrożenia warunkowości w zakresie praworządności nawet o dwa lata. Po trzecie,  Rada Europejska działała w tej sprawie ponad swoje uprawnienia w zakresie ograniczania zdolności Komisji Europejskiej do interpretowania uzgodnionego prawodawstwa UE”.

Samo porozumienie według Sorosa stanowi “niebezpieczny precedens”, ponieważ “ogranicza niezależność prawną Komisji (Europejskiej) i może bardzo naruszać Traktat o Unii Europejskiej”. Według niego, to jawne lekceważenie woli “Parlamentu Europejskiego”.

Choć Soros nie powiedział tego wprost, to ostatnie zdanie w pewien sposób jest clue całego porozumienia i punktem zbieżnym trzech państw, które podjęły się jego wypracowania. Zarówno koalicji polsko-węgierskiej, jak i Niemcom nie zależy na dalszym zwiększaniu roli Parlamentu Europejskiego.

Miliarder zdaje sobie z tego sprawę dlatego, m.in., tak mocno krytykuje porozumienie.

Upust swojej frustracji daje w ostatnim akapicie swojego wpisu:

– Mogę tylko wyrazić moralne oburzenie, jakie muszą odczuwać ludzie, którzy wierzyli, że UE jest obrońcą wartości europejskich i uniwersalnych. Chcę również ostrzec, że ten kompromis może poważnie nadszarpnąć z trudem wypracowane zaufanie, jakie instytucje Unii zdobyły dzięki utworzeniu funduszu naprawczego” – zauważa.

 

 

Źródło: stefczyk.info/ Project Syndicate Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij