Fala powodziowa na Odrze będzie spłaszczona i będzie przechodziła przez 2 do 3 dni. W najwyższym kulminacyjnym momencie będzie miała wysokość o 80 centymetrów niższą niż wały w Opolu – powiedziała w środę prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska powołując się na prognozy hydrologiczne.
Zaapelowała, by nie wchodzić na wały i nie zbliżać się do infrastruktury hydrotechnicznej.
“Zbiornik Racibórz wypełniony jest w 70-80 procentach pojemności, czyli jest jeszcze możliwość przyjęcia wody. Jest w tej chwili zamknięty, czyli nie odbywa się odpływ. Są tam zamknięte przepusty i może się zdarzyć, że ponad tym przepustami trochę wody ucieknie, ale jest to naturalne” – zaznaczyła.
Podkreśliła, że zbiornik “trzyma wodę”, a jak zacznie być opróżniany, to będzie to robione “bardzo powoli i z rozwagą”.
Zbiornik Racibórz Dolny o pojemności 185 mln m sześc. zaczął być napełniany od niedzieli rano, aby przejąć nadmiar wód napływających Odrą. Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zajmuje on 26 km kw. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej z Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł.
Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje położony powyżej polder Buków, oddany do użytku w 2002 r. W ramach tej inwestycji wykonano m.in. 14,5 km obwałowań stanowiących zapory boczne polderu, dwie budowle umożliwiające sterowanie pracą polderu i wał działowy.