Najnowsze wiadomości ze świata

To miał być prezent dla Putina. Agenci rosyjskiej służby planowali zamach na prezydenta Ukrainy

Agenci rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB, zatrzymani w związku z planami zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zamierzali zabić szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa w prezencie z okazji kolejnego zaprzysiężenia Władimira Putina – dowiedziała się PAP w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy.

„Zamach na szefa HUR (wywiadu wojskowego Ukrainy, generała) Kyryło Budanowa miał być prezentem z okazji inauguracji Putina” – poinformował PAP rzecznik SBU Artem Dehtarenko.

We wtorek Putin został zaprzysiężony na kolejną sześcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta Rosji. Tego samego dnia SBU poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób, które działając na rzecz FSB, planowały zamach na Zełenskiego, Budanowa i szefa SBU generała Wasyla Maluka. Wśród aresztowanych jest dwóch pułkowników UDO, ukraińskiej służby ochrony najwyższych urzędników.

SBU ujawniła, że członkowie rosyjskiej siatki zgromadzili uzbrojenie dla agenta, który miał dokonać zamachu na Budanowa. Dostarczył je pułkownik UDO, który „osobiście przywiózł do Kijowa drony, pociski do (ręcznego granatnika przeciwpancernego) RPG-7 oraz miny przeciwpiechotne MON-90” – przekazała na Telegramie ukraińska służba.

Udokumentowane zostały wyjazdy zatrzymanego oficera po drony i uzbrojenie „do innego regionu Ukrainy” oraz rozmowy potencjalnego wykonawcy zamachu z prowadzącym z FSB – ujawniono w komunikacie.

„O naszej operacji specjalnej wiedział ograniczony krąg osób, ja kontrolowałem ją osobiście. Zamach, który miał stać się prezentem dla Putina z okazji inauguracji, tak naprawdę stał się porażką rosyjskich służb specjalnych. Nie zapominajmy jednak, że wróg jest silny i doświadczony i nie można go lekceważyć. Nadal będziemy działali, by każdy zdrajca otrzymał zasłużony wyrok” – powiedział cytowany w komunikacie generał Maluk.

SBU ujawniła, że w przygotowania do zamachu na ukraińskich oficjeli zaangażowani byli oficerowie 9. Departamentu Informacji Operacyjnej 5. Służby FSB Rosji. Ukraińscy opublikowali ich nazwiska: Maksim Miszustin, Dmitrij Perlin i Aleksandr Korniew.

Według SBU Perlin od stycznia 2022 r. był prowadzącym „kretów”, werbowanych na Ukrainie jeszcze przed inwazją Rosji na pełną skalę, a wcześniej opiekował się nimi Korniew. Korniew przeprowadził szereg spotkań konspiracyjnych z pułkownikiem UDO „na terytorium sąsiednich państw europejskich”. „Za granicą także dochodziło zazwyczaj do przekazywania agentom pieniędzy” – wyjaśniono.

Przed zatrzymaniem członków rosyjskiej siatki w ich mieszkaniach przeprowadzono rewizje; znaleziono tam uzbrojenie i inne dowody ich działalności. „Grozi im kara dożywotniego więzienia” – poinformowała SBU. (https://t.me/SBUkr/11883)

Źródło: (PAP) Autor: Z Kijowa Jarosław Junko 
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij