Najnowsze wiadomości z kraju

To Merkel kazała Tuskowi podwyższyć wiek emerytalny? TVP pokazała wstrząsający dokument

Dziennikarz TVP Michał Rachoń pokazał notatkę z rozmowy Donalda Tuska z Angelą Merkel. Sugeruje ona, że to kanclerz Niemiec doradziła mu podwyższenie wieku emerytalnego.

Zamiar podniesienia wieku emerytalnego Tusk ogłosił w swoim expose w listopadzie 2011 roku. Stwierdził, że wiek emerytalny mężczyzn i kobiet będzie stopniowo zrównywany i finalnie siągnie 67 lat. W maju 2012 przegłosowano odpowiednią nowelizacje ustawy o emeryturach i rentach, poparli ją wszyscy posłowie PO i niemal wszyscy posłowie PSL i Ruchu Palikota. PiS i Solidarna Polska była przeciw. W 2016 roku rząd Zjednoczonej Prawicy przywrócił poprzedni wiek emerytalny.

Rachoń ujawnił w programie #Jedziemy notatkę z rozmowy telefonicznej Tuska z ówczesną kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowa miała miejsce 10 marca 2011 i dotyczyła m.in. zaproszenia Szczytu Partnerstwa Wschodniego, Paktu dla Konkurencyjności i szczytu Rady Europejskiej. W jej trakcie Merkel mówiła m.in. o „powiązaniu wieku emerytalnego z sytuacją demograficzną”. „W ocenie Premiera RP założenia przedstawione przez kanclerz Angelę Merkel brzmią interesująco, zwłaszcza że Polska nie będzie miała trudności ze względu na obecną sytuację gospodarczą, by kryteria spełniać. Jako przykład wskazał wypracowanie wspólnej koncepcji polityki emerytalnej, któa ułatwiłaby procesy decyzyjne w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej” – zapisano w notatce.

 

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot. Template:European People's Party CC BY-SA 2.0

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij