Najnowsze wiadomości z kraju

To koniec jednorazowych e-papierosów w Polsce? Ministerstwo Zdrowia ma plan

Sądzę, że w ciągu najbliższych miesięcy wprowadzimy zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Idealnie byłoby, gdyby udało się to zrobić do wakacji – powiedział w piątek wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Podkreślił, że jest za całkowitym zakazem jednorazowych e-papierosów.

Konieczny pytany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o to, kiedy może zostać wprowadzony zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów, odpowiedział: “Sądzę, że w ciągu najbliższych miesięcy. Idealnie byłoby, gdyby udało się to zrobić do wakacji, ponieważ mamy dane statystyczne, że wzrasta ilość używania jednorazowych e-papierosów właśnie w okresie wakacyjnym, wówczas sprzedaż jest ogromna, dlatego że one są najbardziej popularne wśród młodych ludzi, wśród ludzi, którzy kupują chętnie te wybory, dla których ich cena jest w miarę przystępna”.

Zauważył, że urządzenia przykuwają uwagę kolorami, zapachem i smakiem. “Są złowieszczo fajne, wyglądają jako coś atrakcyjnego, a to są urządzenia, które służą rozpoczęciu nałogu i to bardzo złego, groźnego nałogu i to jeszcze w młodym wieku” – podkreślił.

“Jeśli chodzi o jednorazowe e-papierosy to tutaj w moim odczuciu jedynie zakaz i to dosyć twardy, może doprowadzić do sukcesu, bo inaczej producenci będą szukali luk, niedociągnięć w przepisach i to nie spełni swojej roli. Ja jestem za zakazem całkowitym tych jednorazowych e-papierosów” – podkreślił wiceszef MZ.

“Pewnie jak już będziemy to prawo wprowadzali, to nie będzie to jeden przepis zakazujący tylko sprzedaży tych jednorazowych e-papierosów, tylko przy okazji też poruszymy inne kwestie antynikotynowe” – zapowiedział.

W środę minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że rząd rozpoczyna prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów. Oceniła, że “te papierosy to rzeczywiście plaga”. “Będziemy chronić szczególnie młodych ludzi; w Ministerstwie Zdrowia, z Departamentem Zdrowia Publicznego i Lecznictwa rozpoczynamy właśnie prace nad tym, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów” – przekazała Leszczyna.

“Ja chciałabym zakazać sprzedaży takich papierosów. (…) Będę o to występować i prosić, by się z moim punktem widzenia zgodziła” – powiedziała szefowa MZ.

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Krzykowska
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij