Najnowsze wiadomości ze świata

To koniec in vitro? Sąd Najwyższy uznał, że zarodki są ludźmi

Sąd Najwyższy Alabamy uznał, że zarodki używane w procedurze in vitro są ludźmi. Największy szpital w tym stanie już wstrzymał tę procedurę. 

Zapłodnienie in vitro polega na przeprowadzeniu sterowanego hormonalnie procesu owulacji, pobraniu komórek jajowych i zapłodnieniu ich w warunkach laboratoryjnych. Następnie uzyskane w ten sposób zarodki są umieszczane w macicy, a jeśli się zagnieżdżą, to ciąża przebiega później w sposób naturalny. Procedurze tej sprzeciwiają się niektórzy obrońcy życia. Zauważają bowiem, że niewykorzystane zarodki są niszczone lub wykorzystywane do np. pozyskiwania komórek macierzystych.

W 2020 roku w jednej z klinik płodności w Alabamie doszło do wypadku. Pacjent zabłąkał się do miejsca, gdzie przechowywano zarodki, zaczął je oglądać i przypadkiem upuścił je na podłogę, na skutek czego uległy zniszczeniu. Trzy pary, które miały je użyć do zapłodnienia, podały klinikę do sądu.

Pary powołały się w swoim pozwie na Ustawę o Bezprawnej Śmierci Niepełnoletnich. Ta ustawa uznaje płody za osoby ludzkie, ale nie wspomina expressis verbis o zarodkach. Sąd musiał więc zdecydować, czy przysługuje im taka sama ochrona prawna jak płodom i dzieciom. Sąd pierwszej instancji uznał, że nie, więc ich pozew nie może zostać wniesiony.

Sprawa trafiła jednak przed Sąd Najwyższy Alabamy, a ten uznał, że ta ustawa dotyczy „wszystkich dzieci nienarodzonych, niezależnie od ich lokalizacji”. „Nawet przed narodzeniem, wszystkie istoty ludzkie są na podobieństwo Boga, i ich życia nie mogą zostać zniszczone bez przyćmienia jego chwały”.

Wyrok Sądu Najwyższego nie zakazał in vitro jako takiego, ale lekarze twierdzą, że nie da się dokonać tej procedury bez zabijania zarodków, za które w jego świetle grozi im odpowiedzialność karna. Sąd zasugerował, że będą musieli zapładniać po jednym zarodku naraz i wszczepiać je do macicy niezależnie od jego jakości. Szpital uniwersytetu w Alabamie – największy w tym stanie – już teraz wstrzymał in vitro, do czasu oceny nowej sytuacji prawnej.

Decyzja sądu dotyczy tylko Alabamy, ale może mieć daleko sięgające konsekwencje. Obrońcy życia już wzywają władze innych stanów, by poszły w jej ślady. Obecnie aborcja jest całkowicie nielegalna w 12 z nich.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij