Najnowsze wiadomości z kraju

To już oficjalne. Kupimy blisko pół tysiąca HIMARSów

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska kupi 486 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet HIMARS. Dostawy mają rozpocząć się w 2025 roku.

M142 HIMARS to amerykańska wyrzutnia, która jest następcą systemu M270 MLRS. Strzela tymi samymi rakietami, ale oparto ją na podwoziu opancerzonej ciężarówki, co znacznie zwiększyło jej mobilność i ułatwiło transport lotniczy. Prawdziwą sławę te wyrzutnie zdobyły na Ukrainie, gdzie niszczyły rosyjskie składy amunicji, punkty dowodzenia itp. Zdaniem wielu ekspertów 18 tych wyrzutni odegrało ogromną rolę w powstrzymaniu rosyjskiej ofensywy.

W Polsce HIMARS ma być elementem systemu HOMAR-A. MON poinformował, że minister Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę aż 486 wyrzutni, które zostaną sformowane w 27 dywizjonów artylerii rakietowej. Ich dostawy mają się zacząć w 2025 roku.

Oprócz wyrzutni, umowa z Amerykanami obejmuje także pakiet szkoleniowy i logistyczny. Amerykanie zapewnią także wsparcie techniczne. Budowa systemu HOMAR-A zakłada daleko idącą polonizację HIMARSów, m.in. integrację z polskimi ciężarówkami Jelcz czy systemem zarządzania walką TOPAZ.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. Sgt Anthony Ortiz PD

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij