Najnowsze wiadomości z kraju

To jeszcze nie koniec Trzeciej Drogi. Kosiniak-Kamysz ujawnia plany swojej partii

Potwierdziliśmy chęć współpracy parlamentarnej z Polską 2050, kontynuowanie Trzeciej Drogi – to jest dla nas jedna z bardzo ważnych uchwał przyjętych wczoraj na Radzie Naczelnej – przekazał w niedzielę dziennikarzom prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Posiedzenie Rady Naczelnej PSL poświęcone omówieniu wyników tegorocznych wyborów parlamentarnych i określeniu dalszych kierunków działania odbyło się w sobotę w Tarnowie.

“Podsumowaliśmy wybory. Podziękowaliśmy i jeszcze raz dziękujemy wszystkim naszym wyborcom, którzy oddali na nas głos i wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu. Potwierdziliśmy chęć współpracy parlamentarnej z Polską 2050, kontynuowanie Trzeciej Drogi – to jest dla nas jedna z bardzo ważnych uchwał przyjętych wczoraj na Radzie Naczelnej, oraz uchwała o tym, że chcemy tworzyć koalicję rządową razem z Koalicją Obywatelską i Lewicą, czyli partiami paktu senackiego” – podsumował spotkanie w niedzielę w Wierzchosławicach Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, uchwały te zostały przyjęte jednogłośnie. “Jest jasny i wyraźny sygnał: nowy rząd jest możliwy do stworzenia, potwierdzają to wszystkie ciała statutowe naszych partii” – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami.

Pytany o umowę koalicyjną odparł, że “trwają prace programowe”, które są “na finale”. “Chcemy uzgodnić jak najwięcej punktów wspólnych. Trzeba te wspólne mianowniki pokazywać, oczywiście różnice pozostaną, bo jesteśmy różnymi środowiskami, ale dzisiaj zdobycie środków z Unii Europejskiej, przywrócenie praworządności, sprawy bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa zdrowotnego, energetycznego, żywnościowego, to są te elementy, które nas bardzo mocno jednoczą, przy których bardzo mocno współpracujemy” – podkreślił.

Wśród najważniejszych dla Trzeciej Drogi aspektów prezes PSL wymienił m.in. kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, rolnictwa, wsi, gospodarki, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego, środowiska i edukacji. “Ale sprawy programowe najpierw, później osoby, które będą ten program realizować” – odpowiedział na pytanie dotyczące decyzji personalnych. Poproszony o opinię na temat wprowadzenia rotacyjnego marszałka powiedział, że jest to jedna z rozważanych koncepcji.

“Jesteśmy przygotowani do objęcia rządów, jesteśmy gotowi, mamy plan, mamy program, mamy pomysł dla Polski” – zapewnił w rozmowie z dziennikarzami Kosiniak-Kamysz.

W sobotę politycy Stronnictwa spotkali się w Tarnowie na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL. Spotkanie trwało kilka godzin, a wśród głównych tematów – zgodnie z informacjami przekazywanymi przez polityków – było podsumowanie kampanii wyborczej, wyników wyborów parlamentarnych, kwestia koalicji Trzecia Droga, a także określenie dalszych kierunków działania.

Źródło: PAP Autor:
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij