Najnowsze wiadomości z kraju

„To jest szturm! To tęcza. To atak!”. Aktywistki sprofanowały pomnik Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu

– Ofensywa lewactwa trwa. Dziś tym bardziej symboliczna, że za cel ataku w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego obrali za cel pomnik Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu… – napisał na Twitterze minister Sebastian Kaleta, odnosząc się do akcji lewicowych aktywistek, które sprofanowały kilka warszawskich pomników w nocy z 28 na 29 lipca. 

Sprawa dotyczy co najmniej kilku pomników, m.in. pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu oraz pomnika Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży. O swojej akcji aktywistki poinformowały w mediach społecznościowych, gdzie czytamy m. in.:

– Manifest grupy przeprowadzającej nocną akcję: „To jest szturm! To tęcza. To atak! Postanowiłyśmy działać. Tak długo jak będę się bać trzymać Cię za rękę. Tak długo aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności – ta tęcza. Tak długo jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie “niestosowna”, tak długo uroczyście przyrzekamy – prowokować. Sorry…. Nikt przecież nie powie, że polska flaga jest niestosowna i że kogoś obraża… – czytamy na fp “Spacerowiczka”.

Na umieszczonych w sieci zdjęciach widać pomniki z przyklejonymi kartami i flagami z tęczą. Na cokołach umieszczono karki z manifestem, w którym aktywiści informują m. in., że “miasto jest dla wszystkich”.

O sprawie została poinformowana policja. Rafał Rutkowski z Wydziału Komunikacji Społecznej KSP powiedział w rozmowie z PAP, że o godz. 3.30 wpłynęło zgłoszenie dotyczące pomnika Mikołaja Kopernika, a krótko po godz. 7 – zgłoszenie o pomniku Jana Kilińskiego oraz Warszawskiej Syrence. Nikt nie został zatrzymany.  “Policjanci w każdym z tych przypadków prowadzą czynności pod kątem ustalania monitoringu, ewentualnych świadków, sprawców tego zdarzenia” – przekazał funkcjonariusz.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij