Najnowsze wiadomości z kraju

To jedna z największych zbrodni powojennej Polski. 600 żołnierzy zginęło z rąk NKWD i UB

W obławie augustowskiej zwanej Małym Katyniem zginęło ok. 600 osób. Nie znamy ich grobów. Śledztwo prowadzi IPN – przypomniał w poniedziałek w 76. rocznicę rozpoczęcia obławy minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

76 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Jest nazywana małym lub podlaskim Katyniem.

“12 lipca to Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej dla uczczenia zamordowanych w 1945 r. przez NKWD i SMIERSZ oraz UB żołnierzy i działaczy podziemia. W obławie zwanej Małym Katyniem zginęło ok. 600 osób. Nie znamy ich grobów. Śledztwo prowadzi @ipngovpl.” – napisał na Twitterze Ziobro.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij