Najnowsze wiadomości z kraju

“To jak lądowanie na Księżycu”. Polscy lekarze “przebudowali” serce 1,5-rocznego chłopca

Skomplikowaną operację, polegającą na całkowitej przebudowie serca 1,5-rocznego chłopca przeprowadził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Lecznica poinformowała, że była to pierwsza taka operacja w Europie. Główny lekarz operujący porównał taką operację do lądowania na Księżycu.

W środę Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK) przekazał na swojej stronie internetowej, że lekarze Kliniki Kardiochirurgii przeprowadzili skomplikowaną operację serca 1,5-rocznego Januszka – serce dziecka wymagało całkowitej przebudowy. Lecznica podała, że była to pierwsza taka operacja w Europie.

“Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek – wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka” – powiedział główny lekarz operujący profesor Tomasz Mroczek, kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK. Jednocześnie porównał taką operację do “lądowania na Księżycu”.

Operacja zakończyła się sukcesem, dzięki miesiącom przygotowań i współpracy różnych grup medycznych.

“Dla nie tylko polskich, ale i europejskich pacjentów, jest to bardzo dobra wiadomość: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych” – poinformowała placówka.

Źródło: PAP Autor: Beata Kołodziej
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij