Najnowsze wiadomości z kraju

To była niespodzianka dla żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce. Ich miny mówią wszystko

Kim są polscy Tatarzy, dlaczego jest u nas bezpiecznie i jak to możliwe, że kobieta prowadzi meczet? Po raz kolejny żołnierze NATO stacjonujący w Polsce, poznali historię i kulturę kraju, w którym służą. 

Opowieść o przybliżaniu polskiej historii i dziedzictwa narodowego stacjonującym w naszym kraju żołnierzom, zaczyna się w 2017 roku. Właśnie wtedy pierwsi wojskowi w ramach programu „Zwiastun” poznali kraj nad Wisłą z perspektywy Powstania Warszawskiego, czy Bitwy Warszawskiej, ale także historii w wymiarze lokalnym.

Cezary Jurkiewicz, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej, która zainicjowała program „Zwiastun”, mówił rok temu, że projekt wpisał się na stałe w działalność Fundacji. Podkreślał, że jest on dobrze oceniany przez przebywających w Polsce żołnierzy Paktu Północnoatlantyckiego.

Szczególnie cieszą mnie powroty żołnierzy, którzy po latach – po zakończeniu swojej służby – wracają z rodzinami, lub przyjaciółmi do miejsc, które odwiedzili wspólnie z nami – mówił Jurkiewicz.

Dobrze mieć przyjaciół, którzy rozumieją twoją historię i wiedzą, dlaczego są w Polsce i czemu służy ich obecność. Jestem im za to wdzięczny – dodawał wiceprezes PFN.

Nie dziwi więc fakt, że i w tym roku kolejni goście w wojskowych mundurach odwiedzili historyczne miejsca, by zrozumieć „czemu służy ich obecność” w Polsce. Żołnierze NATO odwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a w wirtualną podróż wraz z nimi zabiera nas jedna z przewodniczek i wolontariuszek projektu „Zwiastun” Marta Smolańska. Odwiedzili oni m.in owiany najbardziej ponurą sławą Pawilon X, którego cele miały wymiary ok. 2 na 3,5 m. Choć pierwotnie przeznaczone były dla jednej osoby, to w okresie stalinowskim umieszczano tam od sześciu do ośmiu więźniów

Ten moment, w którym żołnierze NATO służący w Polsce dowiadują się dlaczego ludzie ze zdjęcia nie maja niemieckich nazwisk, dlaczego sala ma czerwone światło i co to jest zbrodnia komunistyczna – relacjonuje Smolańska.

Z jej internetowych wpisów dowiadujemy się, że „ci, którzy znali opowieści o zimnej wojnie od rodziców wiedzieli co to znaczy Rosja”.

Większość nie wiedziała, ale byli przerażeni zwłaszcza faktem, że oni wyrzucali ciała zamordowanych i przez 60-70 lat nikt nie wiedział gdzie są ojcowie i dziadkowie – dodaje.

Żołnierze NATO poznali także historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Lublinie KL Majdanek. Dowiedzieli się, że „ten piasek to prochy ludzi znalezionych w 15 halach na terenie byłego obozu”.

Następnym przystankiem do poznania polskiej kultury była wizyta w Bohonikach na Podlasiu. Tam, jak relacjonuje Smolańska, żołnierze dowiedzieli się co to znaczy „polski islam”, kim są polscy Tatarzy i dlaczego jest u nas bezpiecznie. Zrozumieli również, jak to możliwe, że kobieta prowadzi meczet, poznając panią Eugenię, która od prawie 30 lat, jest gospodynią świątyni w Bohonikach.

W kolejnych dniach żołnierze stacjonujący w Polsce mają udać się do Trójmiasta.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Twitter Autor: MS
Fot. Twitter/Marta Smolańska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij