Najnowsze wiadomości z kraju

Thun tydzień przed decyzją TSUE miała lobbować przeciwko kopalni Turów

Według Anny Zalewskiej eurodeputowana Róża Thun jeszcze tydzień przed ogłoszeniem decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zamknięcia kopalni Turów miała lobbować za takim rozwiązaniem.

W ubiegły piątek TSUE wydało decyzję dotyczącą zamknięcia kopalni Turów w trybie natychmiastowym ze względu na skargę złożoną przez Republikę Czeską. Postanowienie wywołało szereg dyskusji oraz kontrowersji w Polsce, choć znalazły się także osoby, które cieszyły się z takiego obrotu spraw. Wśród nich znalazła się przede wszystkim Róża Thun – była eurodeputowana z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Polityk najpierw w osobliwy sposób skomentowała wpis Sebastiana Kalety, który przedstawił fotografię wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE – Rosario Silvę de Lapuerta – która wydała decyzję ws. Turowa. “Brawo pani sędzio!” – napisała wówczas Róża Thun, która kilka dni później zaczęła ponaglać Komisję Europejską, aby zastosowała wobec Polski mechanizm warunkowości. Zagroziła również pozwaniem europejskiego organu za bezczynność, jeśli nie podejmie żadnych kroków w celu realizacji orzeczenia TSUE.

Teraz europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska przekonuje, iż była działaczka Platformy Obywatelskiej jeszcze tydzień przed wydaniem decyzji lobbowała przeciwko kopalni Turów. Kobieta miała się wówczas pojawić na posiedzeniu komisji środowiska, żądając spełnienia takich samych postulatów, jakie kilka dni później zawarł w swoim orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE.

-Byłam zdziwiona, gdyż pani Thun nie należy do najaktywniejszych członków tego gremium – powiedziała Zalewska.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij