Najnowsze wiadomości ze świata

Terrorystyczny atak Rosji. Ostrzelali infrastrukturę cywilną

Rosjanie odpowiedzieli na sukcesy Ukraińców na froncie. Ostrzelali cywilną infrastrukturę.

Rosyjskie wojska w Charkowie poddają się i uciekają tak szybko, że Ukraińcy często wchodzą na puste terytorium, nie nawiązując nawet kontaktu z wrogiem. W niedzielę wieczór Rosjanie postanowili jednak odpowiedzieć na te ataki w swoim stylu. Dowództwo Sił Powietrznych Wschód poinformowało, że Rosjanie opalili w niedzielę 11 pocisków manewrujących, w tym pięć Kh-101 i dwa Kalibry. Obronie przeciwlotniczej udało się zestrzelić siedem z nich nad Dniepropawłowskiem, a dwa kolejne nad Połtawą.

Dwie pozostałe, oraz inne ataki Rosjan, wzięły na cel cywilną infrastrukturę. W kilku regionach odnotowano z ich powodu braki prądu. Najgorzej było w okolicach Charkowa, ale zastępca szefa biura prezydenta poinformował dzisiaj rano, że elektryczność i woda zostały już tam przywrócone w 80%. Burmistrz Charkowa poinformował też o ostrzale budynków mieszkalnych w dzielnicy Nowobarska. Zginęła w nim co najmniej jedna osoba a dwie odniosły rany, liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.

Walentyn Rezniczenko, szef administracji wojskowej Dniepropetrowska poinformował, że także u nich Rosjanie zaatakowali cywili. „Rosjanie nie przestają ostrzeliwać naszych miast i wiosek” – napisał – „W nocy strzelali Uraganami, Gradami i ciężką artylerią w okręgu nikopolskim i krzyworoskim”. W tym pierwszym doszło do ataków na trzy miejscowości, które uszkodziły domy mieszkalne, liceum i linie energetyczne, w drugim uszkodzono domy i gazociąg w miejscowości Zelenodolsk. W obu atakach nie odnotowano ofiar.

https://twitter.com/Alexamuller90/status/1569123974826676225?s=20&t=ijZt-pORNJ4DuGPs38JNHQ

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy napisało na Twitterze, że te ataki to ze strony Rosjan akt desperacji, po odwrocie i ogromnych stratach na wschodzie. Minister Dmytro Kuleba dodał, że „terrorystyczna Rosja uderzyła w cywilną infrastrukturę, zostawiając tysiące Ukraińców bez prądu, wody i ciepła”. Jego zdaniem Putin planuje koleje takie ataki zimą. „Musi dostać twardą odpowiedź teraz” – podkreślił – „Rosja musi być uznana za państwo sponsorujące terroryzm”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Ukrinform Autor: WM
Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij