Publicystyka

Ten plakat nie przypadnie do gustu zwolenników partii Razem. Wpadka lewicowego ugrupowania?

Start wyborczy nigdy nie jest łatwy. W Polsce istniało już wiele bytów politycznych „jednej kampanii”. Żeby przetrwać w tej walce potrzeba dwóch rzeczy – wyborców oraz pieniędzy. Większe ugrupowania pokroju PiS, PO czy SLD obecnie z tymi czynnikami nie mają większych problemów, ale stosunkowo młode partie muszą się mocno wysilić, aby przetrwać na scenie politycznej. Jedną z takich partii jest niewątpliwie Razem, które w najnowszym plakacie dotyczącym wyborów samorządowych zachęca potencjalnych wyborców do wpłacania datków na rozwój kampanii. Tyle, że raczej nie przypadnie on do gustu większości osób stanowiących obecny elektorat partii.
„Marzymy o Polsce, która będzie wygodnym domem dla wszystkich. Ale to marzenie samo się nie spełni. Możesz pomóc je zrealizować. Nawet najmniejsza kwota to wielkie wsparcie” – brzmi treść wspomnianego plakatu, opatrzonego pod spodem zachęta do głosowania na Razem 21 października. Tyle, że słowa o „domu dla wszystkich” nijak się mają do całej reszty wyborczej reklamy, a konkretnie do narysowanych na nim postaci. 
Na plakacie widać łącznie 10 ludzi – dwójkę mężczyzn w średni wieku, dwójkę kobiet w średnim wieku, dwójkę starszych osób, chłopca na wózku inwalidzkim oraz trójkę małych dzieci. Problem jest jednak taki, że wszystkie postaci są całkowicie… białe. Co więcej nie ma także osób ze środowiska LGBT, które stanowi największą część zwolenników tego ugrupowania. Kobiety i mężczyźni są na nim zaprezentowani w stereotypowych rolach. Jedna z kobiet dodatkowo ma założone rękawiczki kuchenne, co pokazuje ją w roli bardziej jako typowej „pani domu”. To raczej nie przypadnie do gustu feministkom.
41930277_237142603626201_7516744963355312128_n
Zapewne, gdyby podobny plakat zaprezentowałoby inne ugrupowanie, nie byłoby w nim nic dziwnego, zaskakującego. Jednakże jest to dzieło sztabu wyborczego partii Razem, słynąc z lewicowych poglądów, wspierających marsze równości, czarne protesty czy poprawność polityczną na każdej płaszczyźnie. Czyżby sztabowcy Razem przysłowiowo strzelili sobie w stopę tym plakatem i mieliby przez niego stracić część poparcia? Zapewne przekonamy się o tym za miesiąc podczas wyborów samorządowych.
JD

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij