Najnowsze wiadomości ze świata

Ten piesek podbił serca Włochów. Jest maskotką i ulubienicą karabinierów

Briciola (okruszek) to suczka i maskotka włoskich karabinierów, która pomaszerowała z nimi w niedzielnej paradzie wojskowej z okazji Święta Republiki w Rzymie. Święto upamiętnia referendum z 1946 roku, w wyniku którego we Włoszech zniesiono monarchię. Adoptowana przez karabinierów suczka jest zawsze entuzjastycznie witana.

W tym roku Briciola obchodzi dziesięciolecie „służby” przy orkiestrze dętej 4. konnego regimentu karabinierów. Jest już ich czwartą czworonożną maskotką.

Mały mieszaniec trafił do regimentu w lutym 2014 roku jako prezent od chłopca, który przychodził do stajni na hipoterapię. Od tamtego czasu 11-letnia obecnie Briciola uczestniczy we wszystkich wydarzeniach – rano wita żandarmów w koszarach w dzielnicy Tor di Quinto, a w Święto Republiki bierze udział w najważniejszej ceremonii roku, czyli paradzie wojskowej w rzymskiej alei Fori Imperiali niedaleko Koloseum.

Przechodzi, a czasem przebiega, przed trybuną z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i innymi przedstawicielami władz. Prezentuje się uroczyście, w uszytej specjalnie dla niej pelerynce, zawsze wywołując uśmiechy.

Jej opiekun, sierżant Fabio Tassinari powiedział, że suczka ma “temperament liderki”. “Czytając jej książeczkę zdrowia, odkryliśmy, że urodziła się 5 czerwca, czyli w dniu powstania korpusu karabinierów. Ten zbieg okoliczności to przeznaczenie” – podkreślił w rozmowie z dziennikiem “Corriere della Sera”. Jak dodał, Briciola nie boi się koni ani gry dętej orkiestry.

“Jest mała, ale dla niej nie jest ważne, o ile większe są od niej konie; potrafi je zatrzymać, szczeka na nie, a one się jej słuchają” – wyjaśnił sierżant Tassinari.

 

Źródło: PAP Autor: Z Rzymu Sylwia Wysocka
Fot. https://www.carabinieri.it/

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij