Najnowsze wiadomości z kraju

Ten niezwykły kwiat śmierdzi gnijącym mięsem. Właśnie zakwitł w ogrodzie polskiego zamku

W ogrodzie Zamku w Łańcucie (woj. podkarpackie) po raz pierwszy zakwitła smocza lilia. Czerwono-purpurowy kwiat ma metr wysokości i wydziela zapach zgniłego mięsa.

Drakunkulus zwyczajny, czyli smocza lilia, jest nowością w ogrodzie zamkowym. Ma czerwono-purpurowy kwiat w kształcie przedłużonego liścia otaczający czarną kolbę. Trudno ją przeoczyć także ze względu na zapach zgniłego mięsa, jaki wydziela. Jak tłumaczy Wiesław Koza, kierownik działu parkowego w łańcuckim zamku, taki nieprzyjemny zapach wabi chrząszcze i muchy, które zapylają kwiaty.

„Owad wpada do środka i jest przetrzymywany przez roślinę przez całą noc. Odzyskuje wolność dopiero, gdy jest cały oblepiony pyłkiem” – wyjaśnił w rozmowie z PAP Wiesław Koza. Roślina pochodzi z południa Europy, jest trująca, ma mieć właściwości odstrszające gryzonie. „Mamy dużo nornic na rabacie bylinowej, więc to może będzie na nie sposób” – dodał kierownik działu parkowego.

Na razie zakwitły dwie smocze lilie, ale będzie można zobaczyć jeszcze cztery. Rosną na rabacie bylinowej po południowej stronie Zamku, czyli po prawej stronie od wejścia.

Źródło: PAP Autor: Agnieszka Lipska
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij