Ten kraj staje się potęgą eksportową karmy dla zwierząt domowych. Produkują jedzenie także dla polskich psów i kotów Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Ten kraj staje się potęgą eksportową karmy dla zwierząt domowych. Produkują jedzenie także dla polskich psów i kotów

Serbia staje się potęgą eksportową karmy dla zwierząt domowych. W ciągu ostatniej dekady eksport produktów wzrósł niemal 30-krotnie, a karma dla psów i kotów domowych wywożona jest obecnie do ponad 40 państw świata, w tym Polski – zauważa tygodnik “NIN”.

Do 2015 r. Serbia importowała więcej żywności dla zwierząt niż eksportowała. Od 2016 roku jednak nadwyżka handlowa zaczęła szybko rosnąć i w 2022 roku wartość eksportu była prawie dwa i pół razy większa od wartości importu.

“W 2023 r. wartość całkowitego serbskiego eksportu karmy dla psów i kotów wyniosła 207,9 mln euro” – mówi Jasna Stevanović, starszy doradca w Stowarzyszeniu na Rzecz Hodowli i Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych Izby Handlowej Serbii.

Rozmówca “NIN” stwierdza, że Serbia jest liderem produkcji karm dla psów i kotów w regionie, eksportując produkty do ponad 40 krajów. “Karma trafia na rynki Unii Europejskiej (Chorwacja, Polska, Portugalia, Francja, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Włochy, Austria, Grecja, Niemcy, Holandia), Federacji Rosyjskiej, Turcji, krajów Bliskiego Wschodu, a także na rynki odległych krajów, jak USA, Peru, Meksyk, Bangladesz, Tajwan, Korea Płd. czy Japonia” – wylicza Stevanović.

W Serbii jest 19 zatwierdzonych zakładów zajmujących się wywozem tych produktów do UE – dodaje przedstawiciel Izby Handlowej Serbii.

“Interesujące jest porównanie wyników eksportu niektórych innych produktów z karmą dla zwierząt. Wartość i udział ubiegłorocznego eksportu do Rosji serbskich jabłek, jednego z podstawowych produktów eksportowych Serbii, wyniosła połowę wartości eksportu karmy dla psów i kotów” – podaje “NIN”.

Ekonomista Miroslav Zdravković tłumaczy w rozmowie z tygodnikiem, że “w ciągu sześciu lat eksport karmy dla psów i kotów na poziomie globalnym wzrósł o 60,6 proc.”. “Branża karmy dla zwierząt domowych była również odporna na pandemię Covid-19. Światowy eksport tych produktów zanotował w 2022 roku rekordową dynamikę wzrostu na poziomie 21 proc.” – przypomina ekspert.

Analizy wykazały, że prawie co drugie europejskie gospodarstwo domowe ma jedno lub więcej zwierząt domowych. Najpopularniejszymi są koty, których jest ok. 127 mln, a zaraz za nimi plasują się psy, których jest 104 mln – podaje “NIN”.Z Belgradu Jakub Bawołek.

Źródło: PAP Autor:
Fot. Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij