Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Ten kraj przoduje w modyfikacjach kradzionych samochodów

Handel narkotykami, kradzież mienia, przemyt towarów i handel ludźmi zostały uznane przez Europol za najgroźniejsze formy przestępczości zorganizowanej w Europie. Serbia stała się natomiast kontynentalnym centrum modyfikacji kradzionych samochodów – wynika z raportu policyjnej agencji, cytowanego przez telewizję N1.

Policyjna agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze zidentyfikowała ponad 800 siatek przestępczych, w których dominującą rolę odgrywają osoby z krajów Wspólnoty, ale także z Bałkanów Zachodnich. Serbię zdefiniowano jako “ośrodek modyfikacji skradzionych pojazdów w celu nadania im nowej tożsamości przed dalszą sprzedażą”.

Wśród krajów najbardziej dotkniętych kradzieżą pojazdów wymieniono Niemcy, Portugalię, Serbię oraz Polskę. Organizacje przestępcze zajmujące się kradzieżą aut skupiają najczęściej obywateli Niemiec, Włoch, Rumunii, Serbii oraz Ukrainy. “Sieci są zwykle zorganizowane hierarchicznie, z jasnym podziałem zadań i kompleksową kontrolą nad procesem przestępczym” – dodano.

Albańczyków uznano z kolei za “kluczowe postacie” w grupach zajmujących się handlem kokainą, heroiną, marihuaną, bronią czy przemytem imigrantów. Ich działalność skupia się przede wszystkim na Zachodniej Europie – Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii czy Hiszpanii.

W raporcie zaznaczono, że siatki przestępcze z Bałkanów Zachodnich są coraz bardziej obecne w Ameryce Południowej, przy niewielkim wpływie południowoamerykańskich grup na rynek europejski.

“Przestępcy z byłych krajów Jugosławii ustanowili bardzo silną obecność w Ameryce Południowej, korumpując pracowników kluczowych portów i przedsiębiorstw żeglugowych. Sprawują w ten sposób kompleksową kontrolę nad podażą kokainy w Europie” – napisano w raporcie Europolu.

Agencja ujawniła, że 76 proc. organizacji przestępczych w Europie działa jednocześnie w dwóch do siedmiu krajach. Na zidentyfikowanych 25 tys. osób zaangażowanych w przestępczość zorganizowaną na terenie Europy składa się 112 narodowości.

Główne z nich to Albańczycy, Belgowie, Francuzi, Niemcy, Włosi, Holendrzy, Polacy, Hiszpanie, Turcy i Ukraińcy.

Źródło: PAP Autor: Z Belgradu Jakub Bawołek
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij