Najnowsze wiadomości ze świata

“Ten horror musi się skończyć”. Szef ONZ potępił izraelski nalot na obóz uchodźców

Sekretarz generalny ONZ w ostrych słowach skomentował izraelski atak na obóz dla uchodźców w Rafah. Inni zachodni politycy również byli wściekli na to, co zaszło.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Izrael dokonał nalotu na miasteczko namiotowe w Rafah, w którym mieszkali uchodźcy z innych części Strefy Gazy. Strona palestyńska twierdzi, że zginęło w nim 45 osób, w tym kobiety i dzieci. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że była to tragiczna pomyłka.

To szokujące zdarzenie skomentował na Twitterze sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. „Potępiam działania Izraela, które zabiły tuziny niewinnych cywili, którzy jedynie szukali schronienia przed tym śmiertelnym konfliktem” – napisał na Twitterze – „Nie ma bezpiecznego miejsca w Gazie. Ten koszmar musi się skończyć”.

Guterres nie był jedynym politykiem, którego oburzyło zachowanie Izraela. „Nie ma bezpiecznych obszarów dla palestyńskich cywili w Rafah” – powiedział Macron – „Te operacje muszą się skończyć. Wzywam do pełnego poszanowania międzynarodowego prawa i natychmiastowego zawieszenia broni”. „Niewinni mężczyźni, kobiety i dzieci, rozszarpani i spaleni żywcem” – dodał Humza Youzef, były pierwszy minister Szkocji – „Bądźcie świadkami tych obrazów i spytajcie siebie, czy jesteście po właściwej stronie historii”. Włoski minister obrony Guido Crosetto powiedział, że działań wojennych Izraela „nie da się już usprawiedliwić” i zauważył, że jeśli chodzi o Rafah, „wszystkie państwa zgodziły się, że Izrael musi przestać”.

Nawet Niemcy – jeden z najbliższych sojuszników Izraela i ważny dostawca broni dla IDF – były krytyczne. Wicekanclerz Robert Habeck skrytykował Izrael za „nieproporcjonalne podejście w Strefie Gazy” i stwierdził, że działania rządu są „niekompatybilne z prawem międzynarodowym”. „Obrazy ze spalonymi ciałami, w tym dzieci, z nalotu na Rafah są nie do wytrzymania” – dodało na Twitterze niemieckie MSZ. Wezwało IDF do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie, a Izrael do ochrony cywili w Gazie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Politico, twitter Autor: WM
Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij