Oxfam, międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmującą się m.in. walką z głodem na świecie, opublikowała ranking państw, które podejmują działania na rzecz niwelowania nierówności. Najlepiej w tej kwestii wypada Dania, a Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem wydatków społecznych.
Celem opublikowanego po raz drugi w historii raportu jest zbadanie nierówności dochodowych i majątkowych w poszczególnych państwach świata. Oxfam bada, jak wygląda kwestia rozwarstwienia społecznego i sprawdza ile państwa robią, żeby walczyć z tym problemem.
W rankingu klasyfikowano 157 państw, w których sprawdzano trzy kwestie: wydatki społeczne (m. in. edukacja, służba zdrowia i świadczenia socjalne jako proc. wszystkich wydatków i PKB) opodatkowanie (im większa progresja tym lepiej dla niwelowania nierówności) i prawa pracownicze wraz z płacą minimalną.
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Dania, która zdaniem ekspertów Oxfam robi najwięcej w kwestii niwelowania nierówności społecznych. Na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy i Finlandia. Polska uplasowała się na 20 miejscu, ale zajęła pierwsze miejsce w kategorii wydatków społecznych. Z pewnością wpływ na taki wynik miał m. in. program 500+.
W rankingu Oxfam dot. działań poszczególnych państw na rzecz redukowania nierówności Polska zajęła 1. miejsce na świecie pod względem wydatków na cele społeczne (edukacja, służba zdrowia, świadczenia socjalne). pic.twitter.com/uSrm0Ag1FX
— Michał Michalak (@michalpmichalak) October 10, 2018
Jednocześnie autorzy pokazują, jak dużo jest jeszcze do zrobienia w kwestii podatków, w której zajęliśmy zaledwie 114 miejsce. W kategorii praw pracowniczych uplasowaliśmy się na 33 miejscu, niżej niż np. Litwini, Chorwaci czy Węgrzy.
Cały raport dostępny jest w cyfrowej bibliotece Oxfamu.