Najnowsze wiadomości z kraju

“Te dokumenty pokazują, że polityka Tuska była szalona”

Dokumenty, które są pokazywane w odcinkach serialu “Reset” są szalenie ważne; mam nadzieję, że uzmysłowią wielu Polakom jak mocno prorosyjską politykę – i przez to bardzo niewłaściwą, błędną, szaloną – prowadził rząd Donalda Tuska – powiedział we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

W szóstym odcinku programu “Reset” w TVP Info autorstwa Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza wskazano m.in. na spotkanie Tuska z Putinem w szwajcarskim Davos w styczniu 2009 roku, gdzie padło zaproszenie do Polski dla ówczesnego rosyjskiego premiera. Do spotkania doszło we wrześniu tego roku. W programie poruszono też kwestię spotkań Putina z polskim premierem podczas wizyty na początku września 2009 – w rocznicę wybuchu II wojny światowej – w Gdańsku i Sopocie. Twórcy programu przedstawili notatkę dyplomatyczną powstałą wtedy po spotkaniu Tuska i Putina.Premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Brukseli reprezentował Polskę podczas trzeciego szczytu pomiędzy przywódcami państw UE a liderami krajów Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (UE–CELAC).

Na konferencji prasowej dziennikarz zadając pytanie premierowi zacytował słowa ówczesnego premiera Rosji Władimira Putina, który powiedział: “W rzeczywistości w poprzednim okresie nasze relacje były nie najlepsze, pragnę podkreślić, że myśmy nie byli inicjatorem pogorszenia kontaktów między naszymi państwami. Jesteśmy bardzo wdzięczni obecnemu rządowi Polski za to, że w osobie pana premiera i jego kolegów pozyskaliśmy partnerów z którymi da się współpracować”.

Proszony o odniesienie się do tych słów i o to, czy faktycznie była to współpraca z Polską, która była wówczas podmiotowa, czy wręcz przeciwnie Mateusz Morawiecki odparł, że “w tamtym czasie rozpoczął się tak zwany reset – nomen omen nawiązując do tytułu tego serialu”. “Tamten reset oznaczał, że wkrótce potem niestety zrezygnowano na przykład z budowy tarczy antyrakietowej, która przez szereg lat była w Polsce planowana” – zauważył premier.

“Tamten reset doprowadził do tego, że zawarto niekorzystne umowy z Rosją, że planowano umowę na 25 lat w roku 2012. Zresztą tutaj muszę podziękować Komisji Europejskiej, bo to wtedy Komisja Europejska zabroniła rządowi Donalda Tuska podpisania tej umowy i ochroniła nas wówczas przed takim uzależnieniem od Gazpromu czyli od Putina” – zaznaczył szef rządu.

Ale – jak dodał – “także szereg innych sformułowań, stwierdzeń, które wtedy padały o biznesie rosyjskim, który jest zapraszany do Polski”. “O tym, że gaz norweski nie jest nam potrzebny, pełne uzależnienie w imporcie ropy, czy prawie pełne uzależnienie w imporcie ropy zamiast jej dywersyfikacja – to jest tylko czubek góry lodowej” – ocenił Morawiecki.

“Te dokumenty, które dzisiaj są pokazywane w tych odcinkach serialu +Reset+ są szalenie ważne. I mam nadzieję, że uzmysłowią wielu Polaków jak błędną politykę, jak mocno prorosyjską politykę i przez to bardzo niewłaściwą, błędną, szaloną, można rzec, prowadził rząd Donalda Tuska” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Źródło: PAP Autor: Edyta Roś, Rafał Białkowski
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij