Rozrywka

Taylor Swift przeszła do historii. Przebiła nawet Sinatrę i Steviego Wondera

Taylor Swift przeszła do historii jako wokalistka, która po raz czwarty otrzymała wyróżnienie za album roku na gali rozdania nagród Grammy. To bezprecedensowy sukces, ponieważ ta sztuka nie udała się nawet takim artystom jak Frank Sinatra, Paul Simon czy Stevie Wonder.

Artystka otrzymała nagrodę za krążek “Midnights”. Tym samym została pierwszą w historii artystką, która po raz czwarty otrzymała wyróżnienie w tej kategorii. Pierwszy raz Grammy za album roku otrzymała w 2010 r. za “Fearless”, drugi raz nagrodę zdobyła w 2016 r. za płytę “1989”, z kolei w 2021 r. otrzymała to wyróżnienie za “Folklore”. Swift przebiła tym samym rekordowe wyniki Franka Sinatry, Paula Simona i Steviego Wondera, którzy zdobyli po trzy takie wyróżnienia. Jest również pierwszą kobietą, która zdobyła wyróżnienie w tej dziedzinie więcej niż dwa razy.

Podczas gali Swift przyznała, że “chciałaby móc powiedzieć, że to najlepszy moment w jej życiu”, ale równie szczęśliwa jest, gdy kończy piosenkę albo przygotowuje występ z tancerzami. “Dla mnie nagrodą jest moja praca. Jedyne, czego chcę, to nadal to robić. Tak bardzo to kocham. To mnie uszczęśliwia. Jestem niewiarygodnie zdumiona, że uszczęśliwia również ludzi, którzy głosowali na mnie” – powiedziała ze sceny.

Członkowie Akademii uhonorowali Swift także za najlepszy album wokalny pop. Choć Swift zdobyła jedynie dwie na sześć możliwych statuetek, to i tak zapisała się w historii muzyki i popkultury. Artystka na swoim koncie obecnie ma łącznie 14 nagród Grammy.

Odbierając nagrodę, Swift ogłosiła także wydanie nowej, jedenastej płyty. “Chcę podziękować fanom, zdradzając sekret, który ukrywałam przed wami przez ostatnie dwa lata” – powiedziała Swift, po czym poinformowała, że album “The Tortured Poets Department” ukaże się 19 kwietnia. Krótko po zejściu ze sceny opublikowała ponadto w mediach społecznościowych okładkę płyty wraz ze zdaniem: “W miłości i poezji wszystko jest dozwolone”.

Artystka, która jest obecnie w trakcie światowej trasy koncertowej “The Eras Tour”, wystąpi również w Polsce – na 1, 2 i 3 sierpnia zaplanowano jej koncerty na stołecznym Stadionie Narodowym. Swift zabierze publiczność w podróż przez wszystkie swoje albumy. Wśród tegorocznych laureatów Grammy znalazł się m.in. zespół Paramore z płytą “This Is Why”, zwyciężczynią w kategorii najlepszy album rockowy – Paramore wystąpią przed warszawskimi koncertami Taylor Swift.

“Osiągnięcia Taylor Swift jako artystki – kulturalne i komercyjne – są tak liczne, że przytaczanie ich wydaje się niemal nie na miejscu. Jako gwiazda popu przebywa w wyrafinowanym towarzystwie u boku Elvisa Presleya, Michaela Jacksona i Madonny. Jako autorkę tekstów porównuje się ją do Boba Dylana, Paula McCartneya i Joni Mitchell. Jako bizneswoman zbudowała imperium warte według niektórych szacunków ponad miliard dolarów. A jako celebrytka – która ze względu na bycie kobietą jest analizowana pod kątem wszystkiego – od dawna przyciąga nieustanną uwagę i wie, jak ją wykorzystać” – napisał Sam Lansky, redaktor “Time”. Magazyn ogłosił w 2023 r. Taylor Swift człowiekiem roku.

Twórczość Taylor Swift mieści się w kilku gatunkach muzycznych, jak m.in. pop, country, folk czy rock. Artystka jest jedną z najbardziej rozchwytywanych artystek na świecie – ma ponad 200 mln sprzedanych płyt, a jej muzyka należy do najczęściej odtwarzanych w Spotify oraz Apple Music.

Swój pierwszy album zatytułowany “Taylor Swift” wydała w 2006 r. W lipcu 2023 r. jej cztery albumy znalazły się równocześnie na liście Billboard Top 10, co stanowiło pierwsze takie osiągnięcie żyjącego artysty od prawie 60 lat. Kanał artystki na Youtube ma 56,3 mln subskrypcji, a jej 225 filmów zanotowało ponad 32 mld wyświetleń.

Grammy przyznaje amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji, a nagrody uchodzą za najważniejsze w świecie muzyki. Nagroda za album roku, znana jako “The Big Award”, jest traktowana jako najbardziej prestiżowa, obok wyróżnień przyznawanych najlepszemu nowemu artyście, trofeum za nagranie roku i piosenkę roku. Są one wręczane corocznie od pierwszej edycji Grammy w 1959 roku.

Źródło: PAP Autor: Anna Kruszyńska
Fot. PAP/EPA
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij