Najnowsze wiadomości ze świata

Talibowie sojusznikami Europy w walce z narkomanią? Ograniczyli uprawy opium w Afganistanie aż o 80 proc.

Według badań przeprowadzonych przez Davida Mansfielda, czołowego eksperta w dziedzinie handlu narkotykami w Afganistanie, który współpracował z Alcis, brytyjską firmą specjalizującą się w analizach satelitarnych, roczna uprawa opium spadła aż o 80 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem – poinformowało w sobotę Radio Azadi.

Mansfield powiedział, jak informuje Radio Azadi, że talibowie „przekroczyli oczekiwania i ograniczyli uprawę maku do poziomu niespotykanego od 2001 roku”, kiedy to zostali odsunięci od władzy przez USA.

Około 80 proc. opium produkowanego w Afganistanie pochodzi z południowej prowincji Helmand. Zdaniem Mansfielda zdjęcia satelitarne pokazują, że w Helmand „uprawa maku spadła z ponad 120 tys. hektarów w 2022 roku do mniej niż 1 tys. hektarów w 2023 roku”.

Pozbawienie Afganistanu statusu jednego z największych na świecie producentów narkotyków od lat jest priorytetem dla sąsiednich krajów i społeczności międzynarodowej – podkreśla ekspert.

Po 2001 roku Stany Zjednoczone wydały około 8 miliardów dolarów na walkę z handlem opium w Afganistanie. Waszyngton niszczył pola maku, zaoferował rolnikom alternatywne uprawy, przeprowadzał naloty na podejrzane laboratoria. Ale ta strategia w dużej mierze się nie powiodła. Przez lata talibowie zarobili setki milionów dolarów na opodatkowaniu plantatorów maku i handlu narkotykami wysyłanymi do sąsiednich krajów, skąd trafiały do Europy i Ameryki Północnej.

Od czasu odzyskania władzy talibowie wydają się odnosić sukcesy tam, gdzie zawiodły obce mocarstwa. W 2000 roku, podczas swojej pierwszej kadencji u władzy, talibowie wprowadzili podobny zakaz – komentuje Radio Azadi.

Tom West, specjalny przedstawiciel USA w Afganistanie, napisał na Twitterze, że raporty dokumentujące znaczny spadek upraw maku „są wiarygodne i ważne”, podkreśla Radio Azadi.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij