Rozrywka

Tak wyglądała Warszawa zanim zniszczyli ją Niemcy. Niesamowity film sprzed wojny odnowiony przez współczesnego artystę

W większości pamiętników i wspomnień z dwudziestolecia międzywojennego czytamy, że przed wojną Warszawa była miastem tętniącym życiem i niezwykle kolorowym. Liczne fotografie z tego okresu nie oddają tego w pełni ze względu na swoją czarno-białą formę. Całe szczęście są tacy artyści, jak fotograf Mariusz Zając, którzy zajmują się kolorowaniem starych zdjęć. Jeszcze ciekawiej robi się, kiedy na warsztat biorą nie tylko zdjęcia, ale też filmy.

Jednym z takich wideo jest to, które ostatnio bije rekordy popularności na Twitterze. Odnowiony za pomocą nowoczesnych technik film pokazuje, jak wyglądała nasza stolica przed niemiecką agresją. Na starym nagraniu “odświeżonym” przez Zająca widzimy ducha przedwojennej Warszawy. Pędzące tramwaje, coraz częściej pojawiające się samochody i autobusy, wytworne damy wchodzące do drogich butików, ale też zwykłych robotników przemierzających ulicę czy konne zaprzęgi wiozące towary.

Na zamieszczonym “pokolorowanym” filmie niemalże czuć zapach przedwojennej stolicy, jej parków i ulic.

“Fotografuję aby przekazać emocje oraz naturalność i po to aby zdjęcia pozostały piękną pamiątką na lata. Lubie poznawać nowych ludzi co jest nierozłączną częścią fotografii. Fotografia to ciągła obserwacja, a dzięki mojemu dużemu doświadczeniu potrafię przewidzieć wiele sytuacji, w których czasem przydaje się odrobina szczęścia.” – pisze na swojej stronie Mariusz Zając.

Choć film powstał przed wojną i wiadomo, że nie nakręcił go nasz artysta, to jednak on dał starym nagraniom nowego ducha – pokazał te emocje i tę naturalność. Zresztą widać to także na innych jego dziełach, które możemy obejrzeć na jego kanale na Instagramie na stronie: https://www.instagram.com/historical_colors/?hl=en

Wizyta na tym profilu gwarantuje wspaniałą podróż w czasie, pełną niezapomnianych wrażeń.

 

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij