Najnowsze wiadomości ze świata

Tak wygląda były prezydent i przyjaciel Lecha Kaczyńskiego. “Traci na wadze i zmierza ku śmierci”

Postawny mężczyzna o słusznej wadze i kruczoczarnych włosach – tak jeszcze kilka lat temu wyglądał były prezydent Gruzji i przewodniczący odeskiej obwodowej administracji państwowej Micheil Saakaszwili. Wyglądał, bo dzisiaj jest cieniem samego siebie. Dziś waży połowę tego, co ważył przed aresztowaniem. Mogliśmy przekonać się o tym wczoraj, kiedy za pośrednictwem łącza internetowego wziął udział w rozprawie sądowej.

Publiczne wystąpienie Saakaszwilego odbiło się bardzo szerokim echem. Mocne były zarówno same słowa byłego prezydenta, które padły podczas rozprawy, jak i jego wygląd. Saakaszwili przebywa w gruzińskim więzieniu od 2021 roku, gdzie odbywa wyrok za nadużywanie władzy, według jego zwolenników niesprawiedliwy. Od miesięcy jego przyjaciele i rodzina informowali o tym, że prezydent jest w wyjątkowo ciężkim stanie, a brat Micheila zasugerował, że został on otruty, na co mieli naciskać Rosjanie. Choć ciężko udowodnić, że tak było, faktem jest, że Saakaszwili od maja przebywa w klinice więziennej w Tblisi, a lekarze potwierdzają, że jego stan jest poważny. Potwierdził to zresztą sam prezydent.

– Powinniście przeprosić za to, że doprowadziliście mnie do takiego stanu zdrowia. Zresztą nie tylko mnie, ale też deputowanych do Parlamentu Europejskiego, moją rodzinę, mnie, Ukrainę i wszystkich Gruzinów – powiedział podczas rozprawy Saakaszwili, zwracając się władz Gruzji, o czym poinformował portal Ukrainska Prawda.

Micheil Saakaszwili jest również obywatelem ukraińskim, stąd w sprawę zaangażował się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który stwierdził na Twitterze, że to “Rosja właśnie zabija obywatela Ukrainy Mychaiło Saakaswili rękami gruzińskich władz “.

Zełenski wystosował specjalną odezwę, w której domaga się od Gruzinów przekazania Saakaszwilego Ukrainie:

– Kolejny raz wzywamy gruzińskie władze, aby zgodziły się i przekazały nam ukraińskiego obywatela Mychajłę Saakaszwilego w celu zapewnienia mu niezbędnego leczenia i opieki. Wzywamy też naszych partnerów, aby zajęli się tą sytuacją i nie ignorowali jej i uratowali tego człowieka. Żaden rząd w Europie nie ma prawa do (przeprowadzania) egzekucji na ludziach. Życie jest podstawową europejską wartością” – dodał Wołodymyr Zełenski.

 

 

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij