Najnowsze wiadomości z kraju

Tak drogiej benzyny jeszcze nie było! Unijna dyrektywa przyniesie znaczne podwyżki cen paliwa i węgla

Jak informuje “Rzeczpospolita” nowa, unijna dyrektywa wchodząca w skład pakietu Europejskiego Zielonego Ładu przyczyni się do znacznego wzrostu cen paliw. Już od 2023 roku za litr benzyny będziemy płacić średnio 8 złotych.

14 lipca Komisja Europejska ogłosiła pakiet propozycji unijnego prawa, który jest nazywany Europejskim Zielonym Ładem. Regulacja ma doprowadzić do zmian w zakresie dyrektywy dotyczącej opodatkowania wyrobów energetycznych, przyczyniając się do znacznego wzrostu cen paliw płynnych, gazu, węgla i elektryczności. Nowe stawki będą zależały od wartości opałowej wyrażonej w gigadżulach, a nie jak dotychczas w ich ilości, mierzonej w litrach lub kilogramach. Zdaniem dziennika zmiany mają zniechęcić obywateli do stosowania tradycyjnych paliw.

Według “Rzeczopospolitej” realna stawka akcyzy może podnieść się dwukrotnie, co będzie oznaczać, iż za litr benzyny w 2023 roku będziemy musieli zapłacić nawet 8 zł. Wzrośnie także cena detaliczna dla tony węgla, która będzie droższa o ponad 100 zł.

Jak zaznacza gazeta, Komisja Europejska sugeruje państwom członkowskim podjęcie “działań łagodzących skutki tej rewolucji”, poprzez obniżanie innych podatków lub wypłacanie bezpośrednich rekompensat dla obywateli.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy/ Rzeczpospolita Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Sejm zdecydował w sprawie aborcji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij