Tak będzie wyglądał rząd Donalda Tuska? Media ujawniają nazwiska Najnowsze wiadomości z kraju

Tak będzie wyglądał rząd Donalda Tuska? Media ujawniają nazwiska

Tak będzie wyglądał rząd Donalda Tuska? Media ujawniają nazwiska

Tak będzie wyglądał rząd Donalda Tuska? Media ujawniają nazwiska, a Tusk zapowiada, że “wspólnie z liderami partii demokratycznych potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie”.

Wspólne oświadczenie liderów Koalicji Obywatelskiej – Donalda Tuska, Trzeciej Drogi – Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Nowej Lewicy – Włodzimierza Czarzastego miało miejsce w Sejmie.

– Dzisiaj wspólnie z liderami partii demokratycznych potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie – oświadczył Tusk.

Jak dodał, “to jest ważna informacja w dniu, w którym prezydent Andrzej Duda rozpoczyna konsultacje z ugrupowaniami, które weszły do parlamentu w tych wyborach”.

We wtorek rozpoczynają się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie. Na godz. 12 zaplanowano spotkania z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, natomiast na godz. 14 konsultacje z KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

Spotkania z prezydentem będą kontynuowane w środę – tego dnia Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni (godz. 11), KW Nowa Lewica (godz. 13) i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (godz. 15).

Skład rządu Tuska

Jednocześnie tego samego dnia media (m. in. Onet i Rzeczpospolita) ujawniają potencjalny skład przyszłej rady ministrów w rządzie, którego premierem ma być Tusk.

– (…) Pewna jest koncepcja jednego wicepremiera, którym prawdopodobnie zostanie Władysław Kosiniak-Kamysz, mający zostać ministrem gospodarki. Stanowisko marszałka Sejmu przypadnie komuś z Polski 2050 lub Lewicy. – Marszałkiem chce zostać zarówno Szymon Hołownia, jak i Włodzimierz Czarzasty – mówi nam rozmówca z Lewicy. Marszałkiem Senatu chciałby pozostać Tomasz Grodzki, ale swoje ambicje ma również Małgorzata Kidawa-Błońska – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Dziennikarze “Rzepy” sugerują, że ich ustalenia nie są jeszcze pewne i będą podlegały konsultacjom. Jednocześnie dodają, że dysponująca większością 248 mandatów koalicja złożona z KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy podjęła już pewne ustalenia i zgodziła się, że kandydatem na premiera będzie Tusk.

– To ma być jego autorski rząd – sugerują.

W dalszej części tekstu autorzy tekstu w “Rzepie” piszą, iż szefem MSZ ma zostać Barbara Nowacka, a Adam Szłapka ma objąć tekę ministra obrony.

Jednocześnie Onet podaje, że ministrem finansów miałby zostać Mateusz Szczurek, który zajmował już to stanowisko w latach 2013-2015, w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Propozycję powrotu do rządu miała też otrzymać Elżbieta Bieńkowska, była minister rozwoju regionalnego, a potem wicepremier i minister infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.

– Ministerstwem Aktywów Państwowych miałby kierować Bartłomiej Sienkiewicz. Zadaniem Sienkiewicza byłoby oczyszczanie spółek Skarbu Państwa z ludzi PiS – czytamy w tekście.

Według przecieków Onetu, szefem ministerstwa sprawiedliwości miałby zostać Krzysztof Brejza, który objąłby też stanowisko prokuratora generalnego.

– Brejza ma obecnie rozważać czy przyjąć tę ofertę – czytamy.

– Koalicjantom Tusk ma być gotów oddać sześć-siedem resortów, plus liczne stanowiska wiceministrów. PSL chce obsadzić Ministerstwo Rolnictwa – szefem resortu mógłby zostać Zbigniew Ziejewski lub Stefan Krajewski. Kosiniak-Kamysz zostałby ministrem gospodarki, a Tusk ma oferować PSL również resort pracy – informuje “Rzeczpospolita”.

W dalszej części tekstu dziennikarze relacjonują spór o inne resorty, m. in. o ministerstwo edukacji, którym chciałaby zarządzać Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, co jednak nie podoba się PSL-owi. Inni kandydaci na stanowisko szefa tego resortu to Katarzyna Lubnauer i… Kinga Gajewska.

– Ministrem kultury miałaby zostać współpracowniczka Rafała Trzaskowskiego, wiceprezydent stolicy Aldona-Machnowska Góra. Z kolei szefową Kancelarii Premiera ma być Wioletta Paprocka-Ślusarska, prawa ręka Rafała Trzaskowskiego, która kierowała też sztabem wyborczym KO.  Lewica ma obsadzić Ministerstwo Cyfryzacji – ministrem ma być Krzysztof Gawkowski – czytamy w tekście “Rzeczypospolitej”.

Według innych ustaleń Onetu, Polsce 2050 Szymona Hołowni miałby przypaść fotel wicepremiera i Ministerstwo Klimatu, albo “nowy resort odpowiedzialny za ekologię, zieloną energię i zrównoważony rozwój”.

Źródło: Stefczyk.info za RP/Onet/PAP Autor: red.
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij