Najnowsze wiadomości ze świata

Tajemnicze odkrycie na dnie Bałtyku. To może być najstarsza megastruktura w Europie

Naukowcy znaleźli na dnie Bałtyku kamienny mur, który ciągnie się przez niemal kilometr. Podejrzewają, że służył myśliwym.

Odkrycia dokonała przypadkiem ekipa naukowców i studentów z Uniwersytetu Kilońskiego, Rostockiego oraz Instytutu Leibniza. Pływali jednostką badawczą po niemieckiej Zatoce Meklemburskiej, gdzie zauważyli przy pomocy zaawansowanych sonarów znajdującą się na głębokości 21 metrów strukturę. Składa się z co najmniej 1673 kamieni i ma formę muru o długości 971 metrów. Tworzą go duże kamienie, które zapewne znalazły się tam w sposób naturalny, połączone mniejszymi kamieniami, które zostały ustawione przez ludzi. Naukowcy uważają, że ich ułożenie wyklucza to, że ta struktura powstała w sposób naturalny, i ich zdaniem musi być dziełem ludzi. Szacują, że powstała ok. 10 tys. lat temu. Czyni to z niej jedną z najstarszych megastruktur z epoki kamiennej odnalezionych w Europie.

Dzisiaj struktura, którą nazwali Blinkerwall, znajduje się pod falami Bałtyku, ale ok. 8,5 tys. lat temu ten rejon był jeszcze suchy. Naukowcy ustalili, że ten mur został ustawiony przy brzegu ówczesnego jeziora lub mokradła. Ich zdaniem nie był jednak jazem ani murem obronnym – jest zbyt wąski i zbyt niski, by sprawdzić się w tej formie. Nie był także częścią portu, bo żyjący w tym czasie i miejscu ludzie nie znali praktycznie żeglugi.

Zdaniem naukowców najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że służyła do polowań, zapewne na renifery. Tworzyła wąską ścieżkę między brzegiem jeziora lub drugim murem, którego resztki być może znajdują się pod osadem dennym. Pędzono nią stada zwierzyny do jeziora, dzięki czemu polowanie na nią było łatwiejsze.

Naukowcy zauważyli, że to przełomowe odkrycie. Nie tylko dlatego, że takie struktury, zwłaszcza w tak dobrym stanie, są bardzo rzadkie. Ich zdaniem Blinkerwall może rzucić nowe światło na sposoby żywienia i stosunki socjoekonomiczne w społecznościach prehistorycznych myśliwych-zbieraczy. Naukowcy chcą dokonać dokładniejszych badań i poszukać w jego pobliżu kości zwierząt i myśliwskich artefaktów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Science Alert Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij