Pozbawione ubezpieczenia i wyeksploatowane statki, które w paliwo (bunkier) zaopatruje łotewska firma, tworzą tzw. “flotę cieni”. Sprawę opisała szwedzka telewizja telewizja SVT., która pokazała, że tankowanie odbywa się za pośrednictwem cypryjskiego tankowca zakotwiczonego u wybrzeży Gotlandii na Morzu Bałtyckim.
Według szwedzkiego nadawcy publicznego w ciągu ostatnich dwóch miesięcy firma Fast Bunkering przeprowadziła 56 operacji tankowania statków ze znajdującego się na wschód od Slite na Gotlandii cypryjskiego zbiornikowca M/S Zircone. W 52 przypadkach bunkrowanie dotyczyło statków płynących do lub z Rosji, część z nich to tankowce eksportujące rosyjską ropę.
Latvian ship supporting Russians
The Russian shadow fleet is refueled here – from ships off Gotland
”Zircone is registered in Cyprus and is operated by a Latvian company which, according to industry media, does not say no to Russian vessels”https://t.co/lJIiFGFRhd pic.twitter.com/C34o7hoPCT
— Jamming (@balticjam) April 9, 2024
“Te statki to tykająca bomba ekologiczna. Gdyby doszło do wycieku, to trudno byłoby pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności. (…) To byłaby katastrofa dla środowiska Bałtyku” – uważa ekspert ds. energii Henrik Wachtmeister z Uniwersytetu w Uppsali.
The ship supplies the Russian shadow fleet with fuel – just outside the Swedish border.
The Latvian company Fastbunkering and its oil tanker M/S Zircone began to be seen more often in Swedish waters after Russia's invasion of Ukraine. https://t.co/KSlwMvMBZf— vara bungas (@varabungas) April 9, 2024
Jak podaje SVT, sprawą zajęły się szwedzkie władze, ale Straż Przybrzeżna umorzyła dochodzenie w tej sprawie. Ostatecznie nie poproszono Łotwy o pomoc prawną, firmie groziłaby jedynie grzywna. Następnie firma Fast Bunkering zwróciła się o zezwolenie na tankowanie na morzu do szwedzkiego Urzędu ds. Transportu, a ten nie sprzeciwił się, gdyż formalnie wystarczy, jeśli tankowiec posiada plan operacji, certyfikaty, a kapitan jednostki – odpowiednie kwalifikacje.
W pisemnej odpowiedzi udzielonej szwedzkiej telewizji szef Fast Bunkering Aleksiej Wołkow przekazał, że akwen przy Gotlandii został wybrany ze względu na zapotrzebowanie na dostawy ze strony klientów. Odnosząc się do ryzyka skażenia środowiska, zapewnił o posiadaniu odpowiednich licencji i przestrzeganiu procedur. Natomiast na zarzut o wspieranie rosyjskiej żeglugi handlowej odparł, że “sankcje UE umożliwiają pewien wpływ (eksport) rosyjskiej ropy”.