Najnowsze wiadomości z kraju

Tajemnice nieznanej korespondencji między Ławrowem a Sikorskim. “Omawiali usunięcie sprawy zbrodni katyńskiej z listy kwestii spornych”

Premierowy odcinek drugiego sezonu serialu “Reset” ujawnia m.in. nieznaną korespondencję Radosława Sikorskiego z Siergiejem Ławrowem. Omawiali oni usunięcie sprawy zbrodni katyńskiej z listy kwestii spornych – podało TVP Info, opisując program.

Autorzy serialu dokumentalnego “Reset” Michał Rachoń i Sławomir Cenckiewicz dotarli do nieznanej dotąd korespondencji Siergieja Ławrowa z Radosławem Sikorskim.

“Rząd Donalda Tuska współdziałał wraz z władzami Rosji, by usunąć zbrodnię katyńską z listy spraw spornych i doprowadzić do nieuznania jej za ludobójstwo – aby ułatwić Putinowi tworzenie nowej architektury Europy” – wskazano na portalu TVP Info.

W 2009 r. – jak podano – Sikorski pisał do Ławrowa: “Drogi Ministrze, drogi Siergieju, przestudiowałem list przewodniczących Grupy do spraw Trudnych, dotyczący sprawy Katynia, który zaadresowany został do nas, a także do premierów Polski i Rosji, Donalda Tuska oraz Władimira Putina. Jak pewnie pamiętasz, list ten jest skutkiem prośby, jaką premier Tusk oraz premier Putin skierowali do przewodniczących, aby przygotowali konkretne propozycje, które w satysfakcjonujący sposób dla obu stron pomogłyby rozwiązać ten problem”.

Zwrócono uwagę, że w liście Sikorski proponował, by sprawa Katynia stała się przedmiotem rozmów Putina i Tuska 1 września na Westerplatte, co nastąpiło.

“W odpowiedzi Ławrow napisał, że zgadza się, iż posiedzenie Grupy ds. Trudnych okazało się +pożyteczne z punktu widzenia wymiany poglądów w sprawie usunięcia problemu Katynia z agendy stosunków bilateralnych+” – przekazano.

Przeszkodą w realizacji tych założeń, jak podkreślono, był prezydent Lech Kaczyński, “który wprost – także w obecności Putina – mówił, że nie można zapomnieć o rosyjskich zbrodniach”.

“Na Westerplatte słyszymy o planie nowej architektury Europy. Miejsce Polski w tej nowej architekturze musi być niezwykle ciasne. Nie próbujmy się więc w to miejsce wpisywać, szukajmy Europy partnerskiej, w której naszemu krajowi należy się miejsce wynikające z jego wielkości i historii. Od historii bowiem nie da się uciec” – podkreślał Lech Kaczyński, apelując o pamięć historyczną.

TVP Info wskazało, że 23 września 2009 r. Sejm przyjął uchwałę większością PO i PSL, “po raz pierwszy w historii parlamentaryzmu ogłosił też, że Katyń był jedynie zbrodnią wojenną”. Dodało, że klub PiS domagał się wówczas jednoznacznej klasyfikacji jako zbrodni ludobójstwa.

Kolejne odcinki serialu będą emitowane we wtorki o godz. 21.10 w TVP 1 i w TVP Info. Odcinki jego pierwszego sezonu dostępne są na portalu tvp.info, na TVP VOD, w aplikacji mobilnej TVP GO i w serwisie YouTube.

Źródło: (PAP) Autor: maja/ joz/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij