Najnowsze wiadomości z kraju

Szymon Hołownia nie zarejestrował swojej partii. Okazało się, że wybrana nazwa była już zajęta

Szymon Hołownia nie zdążył jeszcze zarejestrować partii Polska 2050, a już inne ugrupowanie przyjęło taką nazwę – pisze w piątek “Rzeczpospolita”. Według “Rz”, kilka dni przed złożeniem przez Hołownię wniosku o rejestrację partii o nazwie Polska 2050, ubiegła go partia nazywająca się wcześniej Jeden-PL.

Dziennik przypomina, że Hołownia wkrótce po wyborach prezydenckich, w których zajął trzecią lokatę, zarejestrował stowarzyszenie Polska 2050, a 3 listopada do sądu trafił z kolei wniosek o rejestrację partii politycznej.

“Jednak Hołownia dał się ubiec. Kilka dni wcześniej inna partia oficjalnie zmieniła nazwę na Polska 2050. Dotąd nazywała się Jeden-PL. Jej siedzibą jest Kościan w Wielkopolsce i jest jednym z niemal 90 ugrupowań zarejestrowanych w Polsce” – podaje “Rz”.

Cytowany prze dziennik prezes partii Włodzimierz Zydorczak utrzymuje, że nie zrobił tego “przeciw Hołowni”. “Kilka miesięcy temu przyszli do nas ludzie, którzy odeszli od Szymona Hołowni, z propozycją, by zarejestrować partię pod tą nazwą. Zmieniliśmy nazwę po to, by oni nie zrobili tego sami, bo byłoby to wymierzone w Hołownię, albo żeby nazwa nie została zajęta przez osoby sympatyzujące z PiS” – powiedział.

Jak dodał, “zabezpieczyliśmy tę markę dla niego, licząc na współpracę, o czym poinformowaliśmy go e-mailowo – dodaje”.

Według “Rz” Szymon Hołownia i jego współpracownicy takim prezentem nie są zainteresowani. “Nie znamy tego pana. A partia nie jest stolikiem w restauracji, który można zarezerwować” – mówi wiceprezes ruchu Michał Kobosko, ogłoszony szefem powstającej partii Hołowni.

Jak wyjaśnia, 3 listopada, czyli w momencie złożenia wniosku o rejestrację partii Hołowni, informacje o istnieniu ugrupowania Polska 2050 nie figurowały jeszcze w rejestrze Sądu Okręgowego w Warszawie. I zastrzega, że od początku współtworzona przez niego partia miała nazywać się nieco inaczej – “Polska 2050 Szymona Hołowni”. “Czekamy na decyzję sądu, a w przypadku zaistnienia sporu podejmiemy odpowiednie kroki prawne” – dodaje Kobosko.

Źródło: (PAP) Autor: mzd/ pad/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij