Najnowsze wiadomości z kraju

Szykują się kolejne podwyżki. Minister chce wyższej akcyzy

Minister finansów, i rozmawiałam z nim o tym, powinien zwiększyć akcyzę na alkohol i papierosy – powiedziała w czwartek w TVN24 ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że MF ma analizy, z których wynika, że papierosy i mocny alkohol w Polsce są najtańsze w Europie.

Ministra zdrowia pytana była o zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w nocy. “Każdy minister zdrowia chciałby, żeby obywatele jego państwa mniej nadużywali alkoholu, mniej pili alkoholu i nie palili papierosów w ogóle” – odpowiedziała. Dodała, że to jest jej obowiązek, by podejmować działania, w tym “robić na początek niewielkie kroki” jak edukacja i promowanie zdrowego stylu życia.

Oceniła, że ludzie i tak nie przestaną ani pić ani palić. “Dlatego uważam, że pan minister [finansów – PAP], i rozmawiałam z nim o tym, powinien zwiększyć akcyzę na alkohol i na papierosy” – powiedziała. Jak tłumaczyła, Ministerstwo Finansów “ma analizy, z który wynika jednoznacznie, że papierosy i mocny alkohol w Polsce, nie tylko mocny, są najtańsze w całej Europie”.

“Chciałbym, żeby polskie społeczeństwo, żebyśmy my wszyscy się cywilizowali, także jeśli chodzi o spożywanie alkoholu. Stacje benzynowe nie są od sprzedawania alkoholu, tylko benzyny” – podkreśliła szefowa resortu zdrowia.

Wyjaśniła, że nie chodzi o to, by całkowicie zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, ale należy wprowadzić tam ograniczenia. Poinformowała, że prace w Ministerstwie Zdrowia nad projektem o ograniczeniu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych (22-6 rano) są już na końcowym etapie.

Dopytywana o zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów, którego wprowadzenie było zapowiadane na okres wakacyjny, przyznała, że proces legislacyjny się wydłuża.

Przypomniała, że do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafiła już informacja o projekcie nowelizacji ustawy, który zakazuje sprzedaży elektronicznych papierosów, zarówno jedno- jak i wielorazowych, które nie mają nikotyny, dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.

“W tej ustawie także zakażemy sprzedaży takich papierosów przez internet i zakażemy ich reklamowania. Nie może tak być, że dzieci, młodzież i nawet ich rodzice myślą, że oni wdychają arbuza, a wdychają toksyczne substancje” – dodała.

Zwróciła uwagę, że wdrażana jest unijna dyrektywa zakazująca charakterystycznych aromatów w nowatorskich wyrobach tytoniowych. “Firmy tytoniowe, niestety, są bardzo sprytne, zarabiają bardzo dużo pieniędzy i natychmiast w każdą niszę potrafią wejść” – dodała.

Źródło: PAP Autor:
Fot. PAP/Piotr Nowak

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij