Najnowsze wiadomości ze świata

Szwedzki aktywista będzie musiał odwołać zaplanowany antymuzułmański protest i spalenie Koranu? “Wszystko z powodu suszy”

Szwedzka policja poinformowała o wydaniu zezwolenia na antymuzułmański protest przed meczetem w centrum Sztokholmu. Demonstracja ma odbyć się w środę popołudniu, niejasne jest, czy dojdzie do spalenia Koranu, gdyż z powodu suszy obowiązuje zakaz rozpalania ognia.

Według złożonego wniosku “porwać oraz spalić Koran” zamierza 37-letni mężczyzna spod Sztokholmu. Nie jest nim duńsko-szwedzki aktywista i założyciel antymuzułmańskiej partii Rasmus Paludan, który dokonał aktu spalenia świętej księgi islamu przed ambasadą Turcji w styczniu tego roku. Protest Paludana przyczynił się do zerwania szwedzko-tureckich rozmów w sprawie zgody Ankary na przystąpienie Szwecji do NATO.

Policja wcześniej dwukrotnie odmówiła mężczyźnie zezwolenia na spalenie Koranu, powołując się na opinię służb specjalnych SAPO, w której przestrzegano o zagrożeniach dla bezpieczeństwa kraju. Na początku roku w Turcji oraz kilku innych krajów islamskich doszło do antyszwedzkich demonstracji, a w internecie pojawiły się groźby wobec Szwecji. Wnioskodawca odwołał się jednak do sądu administracyjnego, którego dwie instancje przyznały mu rację na podstawie prawa do wyrażania opinii, zapisanego w konstytucji.

Jeszcze przed szczytem NATO w Wilnie (11-12 lipca) władze Szwecji mają odbyć rozmowy z Turcją w Brukseli na temat akceptacji przez Ankarę szwedzkiego wniosku. Premier Szwecji Ulf Kristersson przestrzegał przed prowokacjami, które mogą zaszkodzić wejściu kraju do NATO.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij