Najnowsze wiadomości ze świata

Szwajcaria nie dopuściła szczepionki AstraZeneca

Szwajcarski rząd miał dopuścić do użytku szczepionkę stworzoną przez AstraZeneca i naukowców z Oksfordu. Stało się jednak inaczej.

Szczepionka anglo-szwedzkiego koncernu została dopuszczona miesiąc temu do użytku w UK. Niedawno jej użycie dopuściła również Unia Europejska. Niektóre państwa, jak Polska czy Niemcy, zdecydowały jednak, że nie będzie ona podawana seniorom. Powodem było to, że w jej testach klinicznych brała udział na tyle mała liczba seniorów, że ciężko teraz określić jej skuteczność w tej grupie wiekowej.

Szwajcarskie media informowały już jakiś czas temu, że dopuszczenie tej szczepionki to w zasadzie przesądzona sprawa i wystarczy na to poczekać. Zajmująca się regulowaniem rynku leków agencja Swissmedic postanowiła jednak, że na razie się wstrzyma z jej dopuszczeniem

Szwajcarom nie spodobały się dane z badań, które dostarczyła im AstraZeneca. Uznali, że są niewystarczające do stwierdzenia, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Obecnie trwają jednak dodatkowe badania kliniczne III fazy w północnej i południowej Ameryce i Swissmedic stwierdziła, że przed podjęciem decyzji będą chcieli przyjrzeć się ich wynikom.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie The Local Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij