Najnowsze wiadomości ze świata

Szokujący raport. Wariant Delta Covid-19 kilkukrotnie groźniejszy dla osób w pełni zaszczepionych?

Public Health England opublikowało zatrważające dane z badań dotyczących nowego wariantu Delta koronawirusa. Zgodnie z nim mutacja ma być znacznie groźniejsza dla osób w pełni zaszczepionych, niż dla tych, które się na to nie zdecydowały.

Angielska instytucja powołuje się na dotychczasowe dane dotyczące osób zakażonych wariantem Delta. Choć wśród osób niezaszczepionych panuje wyższa zachorowalność na nową mutację (35 521 pozytywnych przypadków – stan na dzień 18 czerwca 2021), niż wśród osób w pełni zaszczepionych, w przypadku których upłynęło 14 dni od zastosowania preparatu (4087), to jednak zupełnie odwrotnie wygląda to przy wskaźnikach śmiertelności. W przypadku pierwszej z grup zmarły do tej pory 34 osoby, a więc śmiertelność oscyluje na poziomie 0,000957 proc. Tymczasem w drugiej grupie zanotowano 26 zgonów, co przy podanych wyżej parametrach daje wynik śmiertelności na poziomie 0,00636 proc.

Oznacza to, że ryzyko zgonu w na wariant Delta jest ponad sześciokrotnie wyższe dla osób w pełni zaszczepionych, niż wśród tych, którzy do tej pory nie zdecydowali się lub nie otrzymali żadnego z preparatów. Instytut podaje także, że są oni także znacznie częściej hospitalizowani.

-Obecne dane są zgodne z danymi opublikowanymi w zeszłym tygodniu przez angielską agencję zdrowia publicznego, która również wykazała sześciokrotnie większą śmiertelność wśród w pełni zaszczepionych niż nieszczepionych oraz wskaźnik hospitalizacji wynoszący 2,3 procent wśród w pełni zaszczepionych co najmniej dwa tygodnie wcześniej w porównaniu z zaledwie 1,2 proc. wśród nieszczepionych – pisze portal DoRzeczy.pl.

Public Health England uspokaja jednak, że śmiertelność na ten rodzaj koronawirusa, który ma być obecnie “dominującym w Wielkiej Brytanii”, jest wyjątkowo niska. Organizacja opisuje go co prawda jako wariant łatwiej rozprzestrzeniający się wśród ludzi, jednak o “niskim nasileniu infekcji”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij