Najnowsze wiadomości z kraju

Szokujący incydent w Gdańsku. Niemiecki zespół śpiewał ulubioną piosenkę żołnierzy Wehrmachtu

Na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku doszło do szokującego zdarzenia. Niemiecki zespół ludowy śpiewał piosenkę kojarzoną z Wehrmachtem.

Sprawę nagłośnił twitterowy profil Gdańsk Strefa Prestiżu. Na opublikowanym przez niego nagraniu słychać, jak zespół ludowy, który przyjechał na Jarmark Dominikański z oficjalną delegacją z Środkowej Frankonii, śpiewa piosenkę „Ein Heller und ein Batzen”, znaną lepiej pod błędnym tytułem „Heili, Heilo, Heila”. To ludowa piosenka z 1830 roku, ale była bardzo często śpiewana przez maszerujących żołnierzy Wehrmachtu. Z tego powodu dzisiaj uznawana jest powszechnie za jeden z symboli nazizmu.

Do sprawy odnieśli się w mediach społecznościowych organizatorzy Jarmarku. Napisali, że zespół „wykonywał ją w oryginalnej, ludowej wersji z XIX wieku i nie miał świadomości jej jednoznacznie negatywnego skojarzenia w Polsce”. Dodali, że zwrócili uwagę na niestosowność takiego zachowania i przeprosili za zaistniałą sytuację.

 

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij