Najnowsze wiadomości ze świata

Przerażające. Rosjanie ostrzelali wioskę pociskami zapalającymi

Ukraiński poseł Roman Hryszcuk opublikował na swoim Twitterze szokujące nagranie. Widać na nim ostrzał ukraińskiej wioski przy pomocy pocisków zapalających.

Ozerne to wioska w obwodzie donieckim. Ukraińscy żołnierze wyzwolili ją na początku września w ramach kontrofensywy.

https://twitter.com/ebany_patriot/status/1566338650169872385?s=20&t=_pnPKn90zR7HkbUJteaYKg

Wygląda na to, że Rosjanie nie pogodzili się z tą stratą. Poseł Hryszczyk poinformował, że zaatakowali ją przy pomocy broni zapalającej. „To straszne” – skomentował wykonane z drona nagranie. Internauci szybko potwierdzili, że wykonano je właśnie w tej wiosce, ale na razie nie jest jasne kiedy – nagrania z dnia wyzwolenia pokazują jednak, że budynki były nienaruszone, więc musiało to się stać później. Na razie nie wiadomo też nic o skali zniszczeń i ofiarach.

To nagranie zostało także opublikowane przez Ministerstwo Obrony Ukrainy. Poinformowali, że Rosjanie użyli 9M22S. To pociski do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad, w których zamiast normalnej głowicy wybuchowej zainstalowano 180 subaminicji zapalających. Składają się ze stopu magnezu, który służy jako zapalnik, i substancji podobnej do termitu. Termit to substancja, która po odpaleniu osiąga ogromne temperatury. W cywilu jest często używana do np. spawania torów.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZIZNWTxUvCw&ab_channel=SpeedNewsTV

To nie jest pierwszy raz, kiedy Rosjanie użyli tej broni na Ukrainie. Jej użycie jest regularnie odnotowywane od 2014 roku, Ukraińcy znaleźli też wiele resztek pocisków i niewybuchów. Używanie broni zapalającej jest bardzo kontrowersyjnym tematem, a Konwencja Genewska uznaje bezwarunkowo, że użycie jej przeciwko celom cywilnym – a nawet wojskom w ich pobliżu – to zbrodnia wojenna.

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot. Screen z Twittera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij