Najnowsze wiadomości z kraju

Szok! Dzieci na stołówce dostały “mus owocowy”. Miał więcej kofeiny niż “energetyki” dla dorosłych

Mus owocowy z dodatkiem bardzo dużego stężenia kofeiny podano dzieciom na stołówce w jednej ze szkół podstawowych – powiedziała we wtorek PAP rzecznik prasowy krotoszyńskiego sanepidu Joanna Kobus-Marczak.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu podczas przerwy obiadowej na stołówce w Szkole Podstawowej nr 8 w wielkopolskim Krotoszynie. Podczas posiłku wydano dzieciom saszetki z napisem mus owocowy.

Jeszcze tego samego dnia na zdarzenie zareagował jeden z rodziców ucznia szkoły, kiedy zobaczył na opakowaniu napis informujący o kofeinie w dawce 37,5 mg/100 g a na odwrocie informację, że produktu nie zaleca się podawać dzieciom i kobietom w ciąży. Zauważył, że napoje energetyzujące dla dorosłych zawierają 32 mg kofeiny w 100 ml napoju.

Krotoszyński sanepid postanowił zweryfikować informację i przeprowadził kontrolę.

„Intendentka szkolna wyjaśniła, że produkt kupiła po raz pierwszy. Przyznała, że nie zapoznała się z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu, ponieważ towar stał obok innych, przeznaczonych dla dzieci – powiedziała rzecznik krotoszyńskiego sanepidu Joanna Kobus-Marczak.

Dodała, że było to incydentalne zdarzenie. „Nigdy wcześniej nie było skarg na tę szkołę” – powiedziała.

Zapytana o komentarz do zdarzenia dietetyk Anna Cichoń powiedziała PAP, że zadaniem osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci jest dokładne zapoznawanie się z opisami na opakowaniach kupowanych produktów.

„Nie można tego robić z automatu i przyzwyczajenia, bo zdarza się, że producent modyfikuje swoje produkty. To, co kiedyś było dobre dla dzieci, po jakimś czasie może okazać się nieodpowiednie”– wyjaśniła.

Jej zdaniem jednorazowe podanie produktu nie wyrządziło krzywdy dzieciom, po spożyciu mogły być jedynie pobudzone.

Źródło: PAP Autor: Ewa Bąkowska
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij