Najnowsze wiadomości ze świata

Szojgu pojawił się publicznie. Nikt nie wie, gdzie jest Prigożyn

Rosyjski minister obrony Sergiej Szojgu pojawił się po raz pierwszy publicznie od czasu nieudanego puczu. Nikt za to nie wie, gdzie zniknął Prigożyn.

W sobotę Jewgienij Prigożyn, lider organizacji najemniczej Wagner, rozpoczął bunt przeciwko Putinowi. Domagał się głowy ministra Szojgu i szefa sztabu generalnego Gierasimowa. Jego siły, praktycznie nie napotykając oporu, zajęły Rostów nad Donem i ruszyły w stronę Moskwy. Gdy były od niej ok. 200 km, Prigożyn niespodziewanie ogłosił, że kończy akcję i jego najemnicy wrócą na Ukrainę. W zamian za to nie poniosą odpowiedzialności za próbę obalenia rządu.

Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie, na którym Szojgu leci helikopterem i spotyka się z oficerami walczącymi na Ukrainie. To jego pierwsze publiczne wystąpienie od czasu nieudanego puczu, którego celem było m.in. jego obalenie. Na razie minister nie wydał jednak w tej sprawie żadnego oświadczenia.

Równocześnie nikt na razie nie wie, co stało się z Prigożynem. Ostatni raz widziano go w Rostowie, gdzie otrzymał oklaski od mieszkańców i robił sobie z nimi zdjęcia. Następnie wsiadł do samochodu i odjechał. Wcześniej informowano, że uda się na wygnanie na Białoruś, ale Mińsk na razie nie potwierdził, że tam dotarł. Biuro prasowe Wagnera powiedziało CNN, że „wszystkich pozdrawia i odpowie na pytania, kiedy będzie miał taką możliwość”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP, Interia Autor: WM
Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij