Najnowsze wiadomości z kraju

Sześć samolotów nie wylądowało w nocy na lotnisku. Piloci nie mieli odpowiednich uprawnień

Sześć samolotów nie wylądowało w nocy z niedzieli na poniedziałek na gdańskim lotnisku. Powodem była mgła i brak u kapitanów odpowiednich uprawnień do lądowania. Samoloty zostały skierowane na inne lotniska.

“Od niedzieli od godz. 22:30 do poniedziałku do godz. 2.09 w nocy na gdańskim lotnisku nie wylądowało sześć samolotów” – podała PAP rzeczniczka Portu Lotniczego Gdańsk Agnieszka Michajłow.

Wyjaśniła, że powodem była mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów i “brak u kapitanów odpowiednich uprawnień do lądowania”.

Na gdańskim lotnisku od 2021 roku działa system ILS kategorii III B, umożliwiający lądowanie samolotów w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. Minimalna widzialność na drodze startowej wynosi 75 m. Jednak na lotnisku mogą wylądować samoloty, których kapitanowie mają odpowiednie uprawnienia.

Na lotnisku nie wylądowały trzy samoloty Ryanair z Neapolu, Sztokholmu i Goeteborga, samolot KLM z Amsterdamu, czarter Enter z egipskiego Marsa Alam oraz samolot Cargo.

“Trzy samoloty zostały skierowane na Lotnisko Chopina w Warszawie, dwa wylądowały na lotnisku w Modlinie. Samolot Cargo został przekierowany do Kopenhagi” – wyjaśniła Michajłow.

Jak podało Radio Gdańsk, pasażerowie zostaną przewiezieni autokarami z Warszawy do Gdańska.

Źródło: (PAP) Autor: Piotr Mirowicz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij