Michael O’Leary, kontrowersyjny szef linii lotniczych Ryanair, rozmawiał z dziennikarzami z portalu wnp.pl. W trakcie rozmowy wyjawił, że kontaktował się z przedstawicielami polskiego rządu. Ci mieli mu wyjawić, że nie mają żadnego planu rozwijania Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Wydaje mi się, że nowy rząd ma lepsze i bardziej przyszłościowe podejście w sprawie Modlina. Nie ma też wizji tworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spotkaliśmy się już z wiceministrem infrastruktury i jesteśmy zdania, że zależy mu na rozwoju wszystkich lotnisk w Polsce – przyznał szef Ryanair.
O’Leary przyznał wprost, że z jego rozmów z polskimi politykami pełen plan zostanie wdrożony po wyborach samorządowych:
– Wydaje mi się, że nowy zarząd PPL, jak tylko zakończą się wybory samorządowe, a marszałek województwa mazowieckiego zostanie wybrany na kolejną kadencję, wdroży nowy plan rozwoju dla Modlina i mam nadzieję, że część tego planu zostanie zrealizowana w ciągu najbliższego roku lub dwóch lat – tłumaczył.
Do wywiadu O’Leary’ego odniosło się na Twitterze Ministerstwo Infrastruktury informując, że nikt “z kierownictwa” resortu nie przyznaje się rozmowy z szefem tanich linii lotniczych;
– W związku z publikacjami medialnymi informujemy, że nikt z kierownictwa @MI_GOV_PL nie spotkał się z prezesem Ryanair i nie rozmawiał z nim o #CPK.
W związku z publikacjami medialnymi informujemy, że nikt z kierownictwa @MI_GOV_PL nie spotkał się z prezesem Ryanair i nie rozmawiał z nim o #CPK
— Ministerstwo Infrastruktury (@MI_GOV_PL) April 3, 2024
Jednocześnie decydenci zarządzający Ryanairem od dawna nie kryją się ze swoją niechęcią do budowy CPK. Wielokrotnie zapowiadali, że ich perspektywy budowa nie jest dobrym pomysłem:
– Wydaje mi się, że nowy rząd zrozumie, że pierwszym zadaniem nowego ministra infrastruktury powinno być natychmiastowe porzucenie planu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który jest mrzonką niemającą prawa się ziścić. Lepiej środki przeznaczone na budowę CPK wykorzystać do rozwijania lokalnych lotnisk – tłumaczył w marcu br., także w rozmowie z WNP.PL, Jason McGuinness, dyrektor handlowy Grupy Ryanair.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.
CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.