Najnowsze wiadomości z kraju

Szef MON potwierdza. Powstaje nowa dywizja w wojsku polskim

Tworzymy tymczasową infrastrukturę dla jednostek 1. Dywizji Piechoty Legionów; w piątek została podpisana umowa na zakup 140 kontenerów z infrastrukturą dla jednostek w Wojewodzinie i Czartajewie, za 3 miesiące żołnierze rozpoczną tam służbę – zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

“Tworzymy tymczasową infrastrukturę dla jednostek 1. Dywizji Piechoty Legionów. Dziś podpisana została umowa na zakup 140 kontenerów z infrastrukturą dla jednostek w Wojewodzinie i Czartajewie (miejscowości w woj. podlaskim – PAP)” – przekazał minister obrony narodowej na Twitterze. Jak podkreślił, już za trzy miesiące stałą służbę rozpoczną tam żołnierze.

“Kilka tygodni temu budowa infrastruktury tymczasowej rozpoczęła się w Kolnie. Wzmacniamy wschodnią flankę – to inwestycja w bezpieczeństwo Polaków i naszych sojuszników” – zaznaczył szef MON.

Minister ON na początku 2023 r. zatwierdził koncepcję sformowania 1. Dywizji Piechoty Legionów – piątej dywizji w polskiej armii. Jak zapowiedział, jej jednostki ulokowane będą przede wszystkim w woj. podlaskim – między jednostkami 18. Dywizji Zmechanizowanej rozlokowanymi głównie w woj. mazowieckim i lubelskim oraz jednostkami 16. Dywizji, rozlokowanymi głównie w woj. warmińsko-mazurskim. Nowe jednostki mają powstać m.in. w Łomży, Grajewie, Kolnie, a także m.in. w Czerwonym Borze nieopodal Zambrowa oraz w Siemiatyczach.

Błaszczak mówił, że lokalizacje jednostek nowej dywizji w Podlaskiem są “konsekwencją analiz przeprowadzonych przez Wojsko Polskie”. Zapowiedział też, że dywizja będzie uzbrojona w koreańskie czołgi K2 i amerykańskie Abrams oraz samobieżne armatohaubice Krab i K9. Na dowódcę nowej dywizji został wyznaczone gen. Norbert Iwanowski.

 

Źródło: PAP Autor: Mikołaj Małecki
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij