Wiadomości sportowe z kraju i świata

Szamanka cztery lata wcześniej przepowiedziała doping mistrzyni olimpijskiej

Lapońska szamanka, u której zasięgała porady w 2012 roku była gwiazda szwedzkich biegów narciarskich Charlotte Kalla, opowiedziała jej o wizji dopingu u wielokrotnej mistrzyni olimpijskiej i świata Norweżki Therese Johaug, u której wykryło go dopiero… cztery lata później.

Szwedka opisała zdarzenie w swojej autobiografii, która miała premierę we wtorek.

Johaug we wrześniu 2016 roku została poddana kontroli antydopingowej, która wykazała stosowanie przez nią niedozwolonego sterydu clostebol. W efekcie została zdyskwalifikowana na 18 miesięcy.

”Szamanka Lena Greus, kiedy już od niej wychodziłam po usłyszeniu o przyszłości mojej kariery, zatrzymała mnie i opowiedziała mi nową silną wizję, w której widzi, jak w 2016 roku na dopingu zostaje przyłapana norweska biegaczka. Podkreśliła, że jest to Norweżka, wielka gwiazda tej dyscyplina i… blondynka” – opisała Kalla w swojej książce.

”Podzieliłam się tą informacją z moim menedżerem i śmialiśmy się z tego, ponieważ wtedy panowała opinia, że Norweżki nie stosują dopingu. Kiedy jednak cztery lata później właśnie od niego dostałam SMS z wiadomością o dopingu Therese, nie byliśmy już aż tak bardzo zaskoczeni. Raczej przerażeni, bo od razu pomyśleliśmy, że szamanka jednak musiała to widzieć. Jej wizja była zbyt szczegółowa” – dodała.

Kalla zapewniła, że wizyty u jasnowidzów lub szamanów nie są w jej rodzinie, ani w regionie północnej Szwecji, gdzie mieszka, czymś niecodziennym. “Jest to w miarę normalne i często pytaliśmy, gdzie jest zagubiona krowa czy kluczyki od samochodu. Odpowiedzi zawsze były trafne” – przyznała.

Lena Greus opowiedziała z kolei na łamach dziennika ”Expressen”, że widziała sytuację bardzo wyraźnie i podała mniej więcej datę. “Jestem traktowana jak szamanka i jasnowidzka, więc nie mogłam pójść tak prostu do mediów czy pubu i głośno opowiadać o dopingu wielkiej norweskiej gwiazdy” – podkreśliła.

Therese Johaug i Charlotte Kalla zakończyły swoje kariery wiosną ubiegłego roku.

Norweżka w karierze zdobyła sześć medali olimpijskich – cztery złote, srebrny i brązowy, jest 14-krotną mistrzynią świata i trzy razy wygrała Puchar Świata w punktacji generalnej, notując 80 zwycięstw indywidualnie.

Szwedka zdobyła dziesięć medali olimpijskich – trzy złote i sześć srebrnych oraz 13 medali mistrzostw świata – trzy złote, sześć srebrnych i cztery brązowe.

Źródło: PAP Autor: Zbigniew Kuczyński
Fot. wikimedia commons/CC2.0/oskar karlin

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij