Najnowsze wiadomości z kraju

Synoptyk IMGW: wraca zima i nocne mrozy

Wraca lekka zima, a wraz z nią także nocne mrozy – poinformował w piątek PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. “Pierwsze z nich odczujemy już podczas najbliższej nocy z piątku na sobotę” – zastrzegł.

Sytuacja pogodowa w kraju zacznie się pogarszać w nocy z piątku na sobotę. Jak poinformował PAP synoptyk IMGW, już w piątek wieczorem na obszarze niemal całej Polski temperatura spadnie poniżej zera. “W związku z tym, w tych regionach, gdzie w ciągu dnia występowały opady deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu, może być niebezpiecznie, ponieważ nawierzchnia dróg i chodników zrobi się śliska” – zastrzegł synoptyk.”Zostało to zasygnalizowane ostrzeżeniami IMGW wydanymi na województwa północne i częściowo południowe” – zaznaczył synoptyk. Jak wyliczył, ostrzeżenia te obowiązują w woj.: śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. “Natomiast Mazowsze, Lubelszczyzna i Ziemia Łódzka oraz zachodnia część kraju na chwilę obecną jest poza obszarem obejmującym ostrzeżenia” – dodał Ogrodnik.

Zaznaczył jednak, że w nocy z piątku na sobotę synoptycy spodziewają się sporej ilości przejaśnień. “Będzie dużo rozpogodzeń, głównie na zachodzie Polski, choć w pierwszej połowie nocy na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w południowej części Lubelszczyzny i od Podkarpacia aż po Śląsk, możliwe będą jeszcze opady deszczu ze śniegiem i śniegu” – powiedział synoptyk. “Jednak nie będą one szczególnie intensywne” – zapewnił.

“Niestety wraca lekka zima, a wraz z nią także nocne mrozy” – poinformował Ogrodnik. “Pierwsze z nich odczujemy już najbliższej nocy z piątku na sobotę” – dodał. Jak wyjaśnił, minusowe temperatury nie będą aż tak drastyczne, jak podczas ostatniej fali mrozów, jednak najbliższej nocy w kotlinach górskich termometry mogą pokazać nawet -8 st. C. “Na północnym wschodzie prognozowane jest -6 st. C, w centrum i na zachodzie około -4 st. C” – dodał.

“Ponadto, nie wykluczone, że na Nizinie Szczecińskiej i w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego lokalnie utworzą się mgły, które dodatkowo będą osadzały szadź” – poinformował.

“W weekend lekka zima, ale od środy czeka nas ocieplenie” – podkreślił.

Źródło: PAP: Autor: Daria Kania
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij